113.jpg   

 

Ljiljana Habjanović Đurović 
IGRA ANĐELA 
(Globiko, Beograd 2003.)
Ovaj roman - priča o knjeginji Milici, je ustvari savremena saga o jedinoj ženi koja je vladala Srbijom. U teškim istorijskim uslovima, njeni pokušaji da sačuva očevinu pretvorili su poraz u pobedu. Tako ova knjiga našeg najpopularnijeg pisca predstavlja dokaz triumfa života nad smrću, opstajanja nad propadanjem i mudrosti u vreme slabosti i propadanja. Pitanja, da li čovek bira ili se pokorava, da li anđeli, božji poslušnici utiću na naše živote, će odgovore naći čitaoci sami u ovoj bajkovitoj knjizi za odrasle.
Anđelko Erdeljanin
SMEŠNE PESME 
(Srpska knjiga, Ruma, 2002.)
Savremena satirična literatura uvek ima onu neophodnu dozu aktuelnosti koja za nju samu predstavlja najveću opasnost - šta kada aktuelno prođe. Odgovor je jednostavan, u književnost ulazi samo ono gde umetničko pobedi aktuelno. Ulogu sudije u ovoj knjizi preuzeo je autor Anđelko Erdeljanin sam, grupišući svoje satirične i humoristične pesme u svojevrsnu autoantologiju. Zaista, ovako zajedno, "Smešne pesme" predstavljaju zanimljivu hroniku naših minulih dana i uvek aktelnih naravi.
Miloš Zubac 
POEZIKA

 

(Stilos, Novi Sad 2003.)
Recenzenti su svojevrsna vrsta žiranata koji unapred oročavaju svoje mišljenje i ukus. Najbolje prolaze oni koji su iskreni i koji duboko veruju u ispravnost svog izbora. Tako je bilo i sa Duškom Trifunovićem i nagradom INSTEL, koja je od dobitnika zahteva da odabere pesnika do 30 godina mladosti i njegovu knjigu pesama. Njegov izbor je poezija Miloša Zupca iz Novog sada i knjiga "POEZIKA". Bio je to izbor poezije koja nikome ne laska, nikome ne tepa, ne podučava i ne popravlja svet. On govori o onome što svi vide i osećaju, ali to lepše čini od ostalih. To je poezija koja na starom putu ostavlja novi trag.

Dragan Barać 
BIBLIOTEKARSTVO STOJANA NOVAKOVIĆA 
(SKZ, Beograd, 2003.)
Knjiga Bibliotekarstvo Stojana Novakovića dr Dragana Baraća umnogome otvara nove stranice u poznavanju nauke o knjizi jednog od velikana srpske nauke. Ona će nesumnjivo uticati na buduća tumačenja i izučavanja dela Stojana Novakovića. To što se našla i na prvom mestu medu knjigama o jednom posleniku srpskog bibliotekarstva daje joj i poseban značaj. Srećna je okolnost da se na čelu buduće kolone bibliotekara koji dobijaju knjigu našao baš Stojan Novaković.
Milan Orlić i Goran Trailović 
VAROŠ NAKRAJ SVETA

 

(Mali Nemo, Pancevo, 2002.)
Literarna monografija grada Pančeva sadrži 22 priče velikih pripovedača, istoričara, naučnika, organizovane u pet tematskih celina: Varoške priče, Pančevo u kutiji šibica, Mala galerija, Pančevački bog Mars i Sećanje na nekropolu. Svaka od celina otkriva nam veze značajnih pisaca srpske književnosti koji su delom svog stvaralaštva bibli okrenuti Pančevu i Pančevcima od Crnjanskog i Pavića do Stojkovića i Nikolića. Knjiga je ilustrovana starim razglednicama Pančeva i fotografijama.

Saša Jelenković
KNJIGA O SRCU 
(N.B."Stevan Prvovenčani", Kraljevo, 2002.)
O
va knjiga izabranih stihova sačinjena je od dvadeset i pet pređašnjih, unekoliko izmenjenih, i isto toliko novih pesama. Hronologija objavljivanja nije poštovana, jer ovo nije knjiga izabranih i novih pesama, ovo je knjiga koja vodi ka "Aljasci", za koju je Jelenković sklon da je smatra sažimanjem svog pesničkog iskustva. Ako se neko sa 38 godina života i više od 15 godina stvaranja u našim književnim uslovima smatra za "mlađeg" pisca, onda ova knjiga svakako čini "maturski" i "diplomski" rad, koji zaslužuje najvišu ocenu.
VALJEVSKI KRAJ U 20. VEKU 
(I.P.Kolubara, Valjevo, 2003.)
Knjigom "Valjevski kraj u 20. veku" obuhvaćeni su mnogobrojni podaci, izloženi u hronološkom nizu, o značajnim i zanimljivim događajima, pojavama i ličnostima u Valjevskom kraju. Obuhvaćeno je celokupno vreme od 1. januara 1901. do 31. decembra 2000. godine. Na taj način je svaka godina 20. veka prikazana u proseku sa više od dvadeset hronoloških jedinica s tim što je svaka decenija izdvojena u zaseban odeljak. 

Na počecima ovih odeljaka dati su sažeti jednodecenijski hronološki pregledi najglavnijih zbivanja u svetskim okvirima ali i na užim, jugoslovenskim prostorima. A na kraju svakog ovakvog poglavlja su odabrani obimniji prilozi (putopisi, rasprave, novinski članci, književni radovi, statisticki pregledi i sl.), vecinom nastajali u decenijama na koje se i odnose. Za knjigu su tekstove napisali Zdravko Ranković Hran, M. Joksimović, Miloš M. Jevtić, Slobodan Marković, Radovan Marković, Živojin Pavlović, Matija Bećković... Radi potpunijeg i jasnijeg sagledavanja celokupnog jednovekovnog stanja u Valjevskom kraju, na samom početku knjige izložen je kratak hronološki prikaz prethodnog 19. stoleća. 

Dajana Jovanović-Đedović 
ČITAJUĆI VAŠU KNJIGU 
(Mali Nemo, Pancevo, 2002.)
Razgovori sa 14 uglednih književnika svih generacija i poetika (David Albahari, Milan Orlić, Matija Bećković, Dragan Velikić, Vladeta Jerotić, Isidora Bjelica, Dragoslav Mihailović, Svetlana Velmar-Janković, Jovan Zivlak, Goran Petrović, Mirjana Bobić-Mojsilović, Radovan Beli Marković, Eva Ras, Aleksandar Tišma). Interesantan autorski pristup književnoj problematici daje ovoj knjizi snažan pečat nesvakidašnjeg emotivnog pristupa razmatranju umetničkog poriva. Razgovori otkrivaju ono što se ne može pročitati u knjigama intervjuisanih pisaca.
Mladen Markov 
UKOP OCA 
(Alfa - Narodna knjiga, Beograd 2002.)
Novi roman Mladena Markova "UKOP OCA", koji se pojavljuje pola veka od prvih objavljenih radova pisca, čini nam se krunom njegove dosadašnje romansijerske karijere. Ova knjiga je opis nekoliko psiholoških trenutaka čoveka u kolopletu istorije ovog naroda, pokušaj demitologizacije "šumskog" i "vodenog" čoveka, Kosova kao srpske zablude, mržnje oca kao dvojnika i njegov ukop kao metafore, starosti kao božjem ruganju coveku, ljubavi kao nesporazumu, nekoliko usputnih zapažanja o konformizmu intelektualaca, dvoumljenja nad svrhom umetnosti i iznad svega provincijalnosti duha i pogubnosti mržnje. Mladen Markov piše životnu priču glavnog junaka Andreja Kerebe, slikara i konzervatora, od trenutka očeve smrti, kao prelomnog momenta u njegovom životu. Prolaskom kroz hodnike vremena ovog junaka, ali istovremeno pripoveda i o sudbini srpskog naroda, u vremenu koje je za nama. To je tragična priča, ispričana slojevitim, bogatim jezikom, neka vrsta romaneskne ali i antropološke studije o našim karakterima, naglasio je Pavković i dodao da je prednost dela, autorovo objedinjavanje više ravni posmatranja stvarnosti, zbog čega se knjiga može čitati, izmedu ostalog, i kao roman o umetniku.

Mladen Markov: UKOP OCA

Mirko S. Marković 
BIBLIOTECA FUTURA
praktikum za modernu biblioteku 
(Čigoja, Beograd 2002.)
BIBLIOTECA FUTURA je skup praktičnih iskustava i inovacija u radu pozajmnih biblioteka i njihovom virtuelnom umrežavanju. Tri segmenta, PRAKTIKUM, DIJALOZI I PRILOZI svaki na svoj način daju odgovore na brojna pitanja Kako. Kako implementirati aktuelne menadžmentske principe u poslovanje biblioteke, kako tradicionalne metode rada u javnim bibliotekama prilagoditi marketinškim uslovima poslovanja, kako razvijati pojedine segmente bibliotečkog poslovanja na internetu i prilagoditi svoiju ponudu zakonima globalne mreže... Kako ne zaboraviti tradiciju i kako naći praktičnim rešenjima kojih nema u teorijskim izuČavanjima bibliotekarstva na putu ka evropskim standardima. Da sve ne bi bilo uzaludno tu su i prilozi koji daju elektronske adrese i web pozicije onih koji su zašli u u prve metre “Tamnog vilajete” (čarobne neizvesnosti novoga). Autor ove knjige je nepopravivi pratktičar koji kulturu posmatra ravnopravno i integralno u sklopu svih civlizacijskih delatnosti privređivanja.
Radovan Beli Marković 
KNEZ MIŠKIN U BELOM VALJEVU
(Alfa - Narodna knjiga, Beograd 2002.)
Roman "Knez Miškin u Belom Valjevu" slika atmosveru pred početak drugog svetskog rata. U sreduštu priče su i pripadnici knjiuževnih kružoka i obični ljudi koji sluteći opasnost ne uspevaju da pronađu pravi put kroz zamršene događaje. U takvim uslovima ima mnogo prostora za razne mistifikacije i prizivanje onostranog. Tako se želje prepliću sa neočekivanim pojavljivanjem Dostojevskog u svoj toj gunguli. Poznati likovi iz današnjice, događaji iz istorije i književnosti čine ovu knjigu jedinstvenom burleskom u kojoj je java vrlo književna, a književnost vrlo životna. Uostalom, to je prepoznatljivo i u životu i u delu Radovana Belog Markovića..

Prota Zaharije Zaharić 
KREMANSKO PROROČANSTVO 
(Intelekta, Valjevo 2002.)
Ovaj jedinstveni izdavački poduhvat, prepis rukopisa prote Zaharija Zaharića sa originalnim faksimilima, koji je podeljen u tri dela. Ovo se čini da je učinjeno da bi se jasno uočila izvornost, profesura izdanja i dokumentovala njegova priča. U priređivanju se intervenisalo jedino kod materijalnih grešaka i praznoslovlja prilikom pisanja rukopisa čiji su spisi nastajali najverovatnije po sećanju. O ovoj knjizi je mnogo pisano i govoreno, ali jedino izvorno čitanje može svakom čiotaocu da punudi ličnu percepciju i snagu ličnog proživljavanja i poređenja.
Vesna Stajšić 
O S A M 
(N. B. Branko Radičević, Odžaci, 2002.)
Pripovetke o ženskoj patnji u različitim vremenima izazivaju različite čitalačke reakcije. Samo dobar poznavalac hirovitosti ćutanja i proživljavanja se sme usuditi u ovakvu avanturu - i to sa hronološkim preciznostima. Očito je da tu hrabrost ima Vesna Stajšić. Detalji, smisao za opservaciju, prikazi tipičnih situacija kratkim opisima najviše su se dopali recenzetnu Stanislavu Stevanoviću, sa čime se, posle čitanja samo jedne od osam priča, mora saglasiti.

Rade Božović 
GREHOTA JE, NEVINA JE... 
ANTOLOGIJA ARAPSKE POEZIJE 
(ALFA - Narodna knjiga, Beograd 2001.)
Svojim izborom najlepših arapskih ljubavnih pesama Rade Božović je predstavio pesnike koji su stvarali u vremenskom rasponu od VI do XX veka. U predgovoru ove antologije naznačene su bitne karakteristike ove ljubavne poezije. Ove pesme upečatljivo saopštavaju ljubavna osećanja i meditacije, sadrže opise i ljubavne zanose, uvode čitaoca u intimu ljubavnog odnosa i, što je za arapsku ljubavnu poeziju karakteristično, snagu ljubavnog osećanja ne dele od putenosti, od izraženog erotskog naboja.
Dušan Pop Đurđev 
IZVOĐAČ BESNIH GLISTA
Knjiga koju je zahvatila elementarne nepogoda 
(Narodna biblioteke "Žako Zrenjanin", Zrenjanin, 2002.)
Teško je poverovati da danas postoje još oni mkladi istraživači koji imaju duha, vremena i motiva da se igraju sa rečima i njihiovim odblescima u našim asocijacijama. Još je teže poverovati da to može biti pesnik, žive mašte i zdrave dečje igrivosti. Ako se u sve to poveruje, onda u vremenu vizuelnih komunikacija samo mežete očekivati da Vam se na vratima, televizoru, monitoru kompjutera ili bar rerni ili veš mašini pojavi lik Dušana Pop Đurđeva. Uz njegovu nestašnu pojavu, ovaj put, obavezno se mora zamisliti i sve ono što je on alegorijski, satirično i u svakom pogledu višeznačno predstavio razuzdano prepisujući život. On toliko bukvalnih stvari prevodi u filozofsko videnje da i njegovi čitaoci, bilo deca, bilo odrasli, moraju da trenutno promene uzrast - deca da porastu, odraslki da podetinje. Ako ne znate zašto, pa to su glavne odlike svih besnih glista.


Miro Vuksanović 
T O Č I L O 
(ALFA - Narodna knjiga, Beograd 2001.)
Ispisujući svoj kame(r)ni roman u 33 rečenice, Vuksanović nije zanemario ni ono što je osnovni zadatak svakog romana - ispričao je priču o čoveku koji, bežeći od urbanog života i jedne neautentične kulture, stiže u kraj sa gotovo iskonskim pejzažem. U tom kraju begunac pokušava da pronađe sve ono što mu može poslužiti kao utočište. Otuda se i može reći da je Točilo gorka priča o jednom vremenu i životu u njemu.
Nenad Petrović 
ARIJADNINO KLUPKO 
(ALFA - Narodna knjiga, Beograd 2001.)
Nenad Petrović krstari vremenom i prostorom: od paganskih bahanalija u staroj Grčkoj, preko Dubrovnika 17. stoleća do kraja našeg milenijuma u Vavilonu novog doba - Njujorku. Da bi ovakvu tematsku i sadržinsku raznolikost povezao u jedinstvenu romanesknu celinu, autor je pribegao ukrštanju žanrovski različitih tekstova, narativnih perspektiva.

Zoran Ćirić 
HOBO 
(ALFA - Narodna knjiga, Beograd 2001.)
Osamnaesta knjiga samoukog Zorana Ćirića "HOBO" i NIN-ova nagrada, je pisačko punoletstvo ovog autora. "HOBO" je poetički zaokret, ali i podsećanje na svojevremenu dodelu iste nagrade Vladimiru Arsenijeviću za knjigu "U potpalublju". Poređenje je, istini za volju, prilično besmisleno, prosto zato što je Zoran Ćirić slučaj bez presedana u kartoteci srpske književnosti: pesnik i pripovedač čiji su jezičko-stilski driblinzi posledica nežne obljube počinjene nad ikonama džeza, filma, fudbala i literature prešao je za ovih svojih jedanaest godina spisateljskog argatovanja ne pupinovski put "od pašnjaka do naučenjaka", nego onaj mnogo teži - od imigranta do uvaženog pronalazača sa vitrinom punom literarnih patenata. "HOBO" je spoj saspensa i driblinga čiji se zaplet ne sme otkrivati potencijalnom čitaocu. Jednostavno zato da se saspens ne bi pretvorio u melodramu, a dribling u srljanje. Ovaj omaž Polu Šrederu i Bobu Dilanu priča je o "gradskom veziru" Aci Baronu, o di-džej Hobou, koji od miksera gruva i drajva postaje nenamerni nosilac Kainovog greha, o plavokosom anđelu koji ne čeka one koji se ne vraćaju, ukratko o ljubavi i prestupu. Hobo je, ukratko, wild thing srpskog romana. Ovenčan stipendijom "Borislav Pekić", a sada i NIN-ovom nagradom!
Vasko Ivanović 
ČOVJEK U TAMNICI 
(Dangraf, Beograd 2001.)
U knjizi Vaska Ivanovića nižu se iskazi o ubistvima izvršenim na različite načine, ali iz sličnih pobuda: koristoljublje. Razume se koristoljublje je samo posledica. Treba se udubiti i svaki pojedini slučaj da bi se sagledalo zašto neko sebe dovede dotle da je spreman na zločin radi neke koristi. Ovde nije reč o okorelim kriminalcima nego o prosečnim mladim ljudima, koji čitaju modne revije, krimiče i tv serije o sebi sličnima. Ti mladi ljudi imitiraju druge mlade ljude, oni imitiraju sam život.

Marija Vogrić 
RAT IZ LJUBAVI 
(Dangraf, Beograd 2001.)
Opis rata u Sloveniji predstavlja središnji deo knjige. Iako zasenjen kasnijim ratovima i zločinima na teritoriji bivše Jugoslavije, i "mali" rat u Sloveniji otkriva se kao ružan i prljav, utoliko više jer rastu sumnje u prave pobude suparnika. Kao Slovenka, Marija Vogrić je, naravno, najosetljivija na kontrast izmedu ponašanja slovenačkih boraca i zvanične patriotske propagande i puna samilosti prema izlišno i besciljno žrtvovanim vojnicima JNA. Konkretan povod za ovaj roman je lični doživljaj ratnih dana na Crnom vrhu, gde je bačeno uvazduh skladište oružja. Ali to, naravno, nije jedini povod za stvaralački rad, jer u knjizi se otkriva pisac sa osobenim pogledom na život koji prevazilazi osnovni poriv knjige.
Ljubica Ćorović 
VODIČ KROZ BEOGRAD 
(Kreativni centar,Beograd 2001.)
Vodič kroz Beograd je knjiga koja je nastala po uzoru na publikacije posvećene velikim svetskim gradovima. Obuhvaćeni su osnovni podaci o gradu, njegovom imenu, položaju i slavi. Čitalac će u njemu naći pregled istorije Beograda. Obilje ilustrovanog materijala prati 316 tačaka ili mesta na koje će putnik naići, uvek nudeći pogled na savremeni izgled ali i na istorijsku potku i detalje vredne pažnje. Forma Vodiča odredila je autorski pristup, opisi su svedeni ali i izuzetno informativni - verno prate pogled osobe koja će obilaziti grad služeći se ovom knjigom. Ljubici Ćorović je Vodič druga knjiga o Beogradu, koji je i u ovoj knjizi pokazao da se ne otkriva tek tako, ni usputnim pogledima, ni površnim posmatračima.

Ljiljana Habjanović Đurović 
PETKANA 
(Narodna knjiga - ALFA, Beograd 2001.)
"Petkana" je roman o veri. O traganjima za Bogom od postanja do danas. Istovremeno to je knjiga i onajvoljenijoj i najpoštovanijoj svetiteljki pravoslavlja Sv. Petki, ali i o savremnoj ženi, rođenoj u drugoj polovini XX veka, koju su ućili da je vera u Boga laž. Baš njoj se svetiteljka javila u snu, i ona je spoznala i zavolela tamana na vreme da uz njenu pomoć razume i preživi svoju najveću nesreću.
Vesna Kaćanski 
ZGRUŠAVANJE VREMENA 
(VERZALPRES,Beograd 2001.)
Knjiga Vesne Kaćanski nije samo jedan od romana o kraju proteklog veka, već i poziv na razmišljanje o onome što je oko nas, ovde i uvek tu. Moderan, savremen, žestok i nežan istovremeno, roman koji je sačuvao sve postulate književnosti XX veka i u novom milenijumu podseća na jedinstvo mesta, vremna i radnje, na jedinstvo življenja uz razaranja. Razaranje iluzija i mostova. Dunavska saga o prijateljtstvu, drugovanjima i očekivanjima urbanog miljea danas je malo očekivana, ali utoliko draža.

 
   

Miomir Tomić 
ZBOGOM XX VEKU 
(J.R.J., Beograd 2001.)
Malo se knjiga savrenmenih autora popularne nauke, poput Raše Popova i Miomira Tomića može pohvaliti sveobuhvatnošću posmatranja ljudskih pregnuća u rasponu jednoga veka. Razvoj civilizacije, nauke i tehnike idu svojim pravcem i svako u svojoj disciplini posmatra pomake i dostignuća. I kao što je svojevremno primetio Mika Antić, ne može prošlost biti lična svojina, jer prošlost je svojina budućnosti, tako je i Miki Tomić napravio ovaj jedinstveni izdavački poduhvat. Perom i četkicom, sa puno opreza, ali i edukativnog približavanja, sabrana su najznačajnija dostignuća u XX veku, po godištima. Poslastica za radoznale, zamka za znatiželjne koji na 220 stranica enciklopedijskog formata mogu naći i zabavu i nauku i vredne podatke o jednj eposi.
Milosav Tešić 
BUBNJALICA U PČELINJAKU 
(GB.V.Petković DIS, Čačak 2001.)
Nevelika zbirka Milosava Tešića za dragana Hamovića, recenzenta, je svojevrsni apendiks, dodatak prethodnim zamašnim pesničkim knjigama, objavljenim devedesetih godina. Otuda je je ovo zbirka kontinuiteta, i u tematskom i u oblikovnom pogledu. U ovoj zbirci našle su mesto neke pesme koje staju uz bok onim ostvarenjima po kojim se ovaj pesnik odvaja od drugih i koje će se svakako pamtiti.

Jedna od reči koje čine naslov Tešićeve zbirke "Bubnjalica u pčelinjaku" je simboličnba oznaka za "pčelinji" rad ovoga pesnika na sabiranju različitih tokova nacionalne i evropske pesničke tradicije.

Milan Besarabić 
PESME 
(Excelzior, Beograd 2001.)
Malo zbirki pesama danas može da izazove takvo interesovanje kod obićnog ćitaoca kao ova, pod jednostavnim naslovom PESME, Milana Besarabića. U svom bogatom stvaralačkom opusu, ovaj multimedijalni umetnik je sjedinio formu, oblik i zvuk. Vajar i slikar po obrazovanju, pesnik i kompozitor po vokaciji, sinkretizam umetnosti prihvatio je kao način estetske komunikacije sa svetom. Iskustvo čini da sve uravnoteženom notom bude zaokrugljeno u jednostavnu i tako potrebnu komunikaciju umetnošću.
Svetislav Basara 
NAJLEPŠE PRIČE 
(PROSVETA, Beograd 2001.)
Basara je samosvojan pisac, koga odlikuju ironija, groteska, paradoks i očajanje. Izbor priča "Najlepše priče& to ilustrativno pokazuje, mada malo ko, ko je već čitao Basaru u ovom izboru može da prepozna sve ono po čemu se ovaj slojeviti autor odlikuje. Sve je nekako "na parče" i "na mišiće", ali sa namerom da se baš tako otkriju neke vrednosti koje utopljene u lagodnost pripovedanje običan čitalac na drugi način ne bi otkrio. "Sa Basarom smo definitivno usli u Kafkin "Zamak", gde smo otkrili i prazan svet i sopstvenu prazninu", napisala je u predgovoru knjige Milka Lučić, a posle pročitane knjige složiće se svi.

Mirjana Đurđević 
ČAS ANATOMIJE NA GRAĐEVINSKOM FAKULTETU 
(Viktor, Beograd 2000.)
"Čas anatomije na Gradjevinskom fakultetu" je roman o bezuspešnom višegodišnjem pokušaju pisca da doktorira na Gradjevinskom fakultetu. Osim tog glavnog toka, postoje struje i virovi, kao što su: privatni život, ekonomska i politička situacija u Srbiji par godina unazad, emocije i konflikti...Pisac kao da iz sopstvenog života hrabro crpi teme za roman, ne štedeći nikoga pri tome i pravi knjigu koja je duhovita. Život u ovom romanu je u okovima sudbine i perverznog sistema. Glavni likovi i oni drugi, sa živopisnim imenima kao npr. Romi, čika Lole, Sofronije, Del boy, deda Miloje, rovovski ratuju međusobno, vole se, mrze, rade u stilu perpetuum mobile, pate, raduju, petljaju, ali ih na kraju događaji van njihove moći kontrole slamaju i sahranjuju na razne načine. To je i apsurd ove knjige / naših života: da likovi koje je Mirjana Đurđević sjajno opisala ne postoje u "stvarnom" svetu - svi bi rekli da su nemogući ili plod fantazije.
Vera Jović Kas 
GOSPOĐA RAJEVSKI 
(NARODNA KNJIGA - Alfa, Beograd 2000.)
"GOSPOĐA RAJEVSKI" (2000) je potresna priča o učiteljici Mirni, koja je iz Bosne došla da kao pedagog radi sa našom decom u Švajcarskoj, a koja se po završetku rata mora vratiti u rodni kraj. U usamljenosti izbeglištva susrela je coveka svog života. No izabranik njenog srca (takodje izbeglica), da bi dobio državljansktvo, ženi se Švajcarkinjom. Mirna se prva vraća u Beograd, a on kasnije, ostavljajući sve u tuđini, dolazi za njom. Priču poentiraju scene bombardovanje Srbije u kojoj su junaci ovog romana našli sebe, zavoleli se i izrodili decu, pokazujući time da je ljubav veća od svega, u porodičnoj harmoniji, koja je zapravo so samog života. Ova knjiga ima sve odlike prokazanog žanra - domaćeg sentimentalnog romana, čiji je rodonačelnik Milica Jakovljević.

Prof.Dr.Miloje Rakočević 
NJEGOŠEV ISKONSKI LOGOS 
(Interpress, Beograd 2000.)
Kanon zlatnog preseka nastao iz linearnih proporcija remek dela arhitekture, upoređen i primenjivan u ocenjivanju srazmera ljudskog i životinjskog tela ima i drugih svojih odraza. Prof. Rakočević proširuje kanon Zlatnog preseka i na komponente genetskog koda. Riskantno i interesantno.

Korak po korak, zaključak po zaključak, autor ide dalje, pa Njegošev govor i jezik posmatra kao svojevrsne matematičke formule koje objašnjavaju mnoge zagonetke života. Brojke i slova, glasovi i njihovi parnjaci objašnjavaju neobjašnjivo i svojevrsnom interesantnom arihmetikom grade nove slike i vizije života i literature. Iskonski logos Vladike Rada u prizmi istrazivanja Miloja Rakočevića estetske i filosofske kategorije zamenjuje novim i budi novo interesovanje za svevremene misli i poruke.

Svetislav S. Glišović 
MISLI RAZMISLJANJA I AFORIZMI 
(J. S. Glišović, Beograd 2000.)
Neuobičajena knjiga, neuobičajenog autora plod je stalne ljudske potrebe da lična iskustva, estetici uobličena, na papiru zapisana podeli sa okolinom. Sportski strateg i znalac Glišović, skeptično objašnjava ljudska ponašanja kroz epohe. Ono što je zajedničko on uočava u svevremenskom lišavanju plemenitosti. Kritičan prema svakom dogmatizmu, pa i ovakvom u svojim mislima autor nudi slovensku toplinu obojenu beogradskom ironijom koja vešto oubličava enegleski smisao za humor.

Neuobičajena knjiga, iskreno doživljenih i promišljenih misli u okurženju savrmene aforistike odudara svojom sofisticiranošću. Odudadara i pleni.

Zoran Božović 
K O M E D I J E 
(Narodna knjiga, Beograd 2000.)
Zoran Božović već duže vreme je jedan od onih proznih i dramskih pisaca koji, relativno mirno i sa nekom vrstom distance u odnosu na aktuelnu književnu scenu, stiču svoj književni ugled i na konkursima i u redovnoj izdavačkoj produkciji. Ovakav pristup valorizaciji stvaranja učinio je da danas Zoran Božović uz lep broj objavljenih knjiga ima i lep broj osvojenih nagrada i priznanja. Šta više i njegove knjige su lepe i prijemčive za čitanje. "Komedije" , su jedna knjiga sa četiri dramnska teksta. Ono što im je zajedničko je izdvajanje određenog stvarnosnog neskalada u raznim vidovima života. On u svakodnevnim događajima i situacijama vidi dramske zaplete od velikog značaja za život. Složenim mehanizmima komedije, postiže se gradacija koja će svakom čitaocu (gledaocu) omogućiti lični odnos i stav prema situaciji i junaku, a vrsta i količina smeha biće valorizacija dela.
Vasa Pavković 
DUH MODERNIZMA 
(Narodna knjiga, Beograd 2000.)
Knjigu "Duh modernizma" Vase Pavkovića čine eseji posvećeni srpskim pesnicima dvadesetog veka. Ogledi o Milanu Ćurčinu, Milanu Rakiću, Milošu Crnjanskom, Momčilu Nastasijeviću, Jeli Spiridonović - Savić, Vasku Popi, Stevanu Raičkoviću, Miroslavu Antiću i drugim autorima imaju jasan kritičarski pečat u kome po rečima samog autora dominira subjektivizam. Reč je o knjizi koja ustaljenu istorijsku i teoretsku odrednicu modernizma znatno pomera i u ovaj koncept uklapa one koji prema rigidnim pravilima tu ne pripadaju. Pavković je želeo da pišući ove eseje pomiri "sukob sveta i provincijalizma", a neosporno je da samo pojavljivanje ovakve knjige to čini.

 

Jasmina Mihajlović 
PRIVATNA KOLEKCIJA 
(Dereta, Beograd 2000.)
Malo knjiga u savremenoj književnosti ima tako direktan, naglašeno subjektivan pecat pogleda na svet. Dioptrija Jamine Mihajlović "sasvim licno" i "vrlo privatno" pokazuje koliko je lep život maštara i svih onih koji svoj mašti dopuštaju da utiče na život. Izmaštani svet je najrealnije sagledavanje okruženja. Postmodernistički manir je naša realnosti, pa zašto onda to ne priznati i u tome naći poetiku živiota?

"Autobiografija u mirisima" udružena sa sedam priča sačinjava postmodernistički mozaik ljubavi, putopisa, porodične sage, sećanja... Iz "cistog" dokumenta u njoj se skače u ponore jeze i - u priči se to može, za razliku od života - nazad, u svet kompjutera i Rusije, ili pak do Pariza, ili jos tačnije: u Jasmininu privatnu zbirku neobičnih mesta, strašnih događaja, porodica...

Jovan Radulović 
IDEALAN PLAC 
(Filip Višnjić, Beograd 2000.)
Potoje izdavačke kuće koje vremenom svojom doslednošću uređivačke politike postaju prepoznatljive po ujednačenom kvalitetu i formiranom stavu o neophodnosti konstantnih kriterijuma. U njima urednici nisu zamenjeni sefomima računovodstva ili spoljnim komercijalistima. Takve izdavačke kuće imaju proverene pisce, sigurnu publiku i naklonjednu književnu kritiku. Nova knjiga Jovana Radulovića upravo čini dokaz da je "Filip Višnjić" jedna od takvih izdavačkih kuća, retkih u nas.

Karakteristika nove zbirke renomiranog pripovedača prepoznatljiva je i u ranijem Radulovićevom stvaralaštvu: reč je o "stvarnosnoj" prozi, koja je ponekad zasnovana i na čvrstoj dokumentarnoj podlozi, kao što je to slučaj s naslovnom pričom (nastalom na osnovu korespondencije udovice Jovana Skerlića i jednog ljubljanskog profesora). Tako jak realistički naboj podvlači uronjenost fabule u prepoznatljiv socio-politički kontekst u kojem se razvijaju izvanredno psiholoski motivisani likovi.

Goran Petrović 
SITNIČARNICA "KOD SREĆNE RUKE" 
(Alfa-Narodna knjiga, Beograd 2000.)
"Sitničarnica 'Kod srećne ruke'" je roman posvećen fenomenu čitanja, kao o jednoj od onih retkih intimnih delatnosti koja nam je preostala. Nadalje, on "razmatra" navodnu mogućnost takozvanog naporednog čitanja, onog koje dopušta da se dvoje ili više čitalaca, što slučajno ili namerno, istovremeno otvarajući istu knjigu, bez obzira na prostornu udaljenost, mogu naći i prepoznati u paralelnom svetu literature. U oba slučaja, međutim, u romanu je reč o književnosti kao o izdvojenom i koliko-toliko zaštićenom zajedničkom području dobrovoljnog izbeglištva, emigracije, ishodištu novih seoba... Usled nemogućnosti da opstanu u sve zatvorenijem svetu, ovom sve užem svetu, sve zagušenijem i zbijenijem brojnim realijama, junaci romana tragaju, pronalaze i ostvaruju novo prostranstvo, vreme u vremenu, makar za nekoliko časova produžavajući svoj opstanak.
S druge strane, radnja romana se pomiče tragom usuda ove nacije, na neki način uhodeći njenu neveselu sudbinu tokom poslednjeg veka milenijuma. Čini se da je, po Petroviću, za Srbe čitavo stoleće na izmaku jedan neprekidan, ulančan niz uglavnom zaludnih ljubavi, niz neuzvraćenog ulaganja, često i preko mere koju sebi mogu da dopuste i veći narodi, koloplet ideala u kojem smo se istrošili i najzad sasvim zamrsili. Nema te domaće diktature u koju mi nismo uložili i znatno odobravanje, tog autoritarnog vođe i režima kojem nismo priložili obožavanja i više no što je zahtevao, rata u kojem nismo rasipnički položili žrtve, nema te vajne budućnosti za koju nismo založili svoju prošlost i sadašnjost, nema te svetske strane kojoj nismo bili spremni da se naivno predajemo, čak nema ni tog neverstva koje nismo olako zaboravili...
Mihajlo Pantić 
NE MOGU DA SE SETIM JEDNE REČENICE 
(Otkrovenje, Beograd 2000.)
Priče sažetosti iz ove knjige predstavljaju našu svakodnevicu prelomljenu u prizmi esejističke samospoznaje. Ipak, kada esejistika dobije toliku notu ličnog i proživljenog, negde između defetizma i nerealnog optimizma, analitika prerasta u umetničku prozu. Zivot i smer u ovoj knjizi i dalje ostaju antipodi, ali ove priče su trenutak kada se zaboravlja na smrt i sve velike naracije ovog sveta.

Dragan Nedeljković 
IZDALEKA SVETLOST 
(Draganic, Beograd 2000.)
Sećanja na daleku i manje daleku prošlos, verovatno zbog izazova subjektivnog gledanja i različitog ličnog proživljavanja istih stvari, svrstavaju memoarsku prozu u umetnost. Razlike gledanja na iste događaje nude i priliku za izazovne nadgradnje, analitičke "flešbekove" i komparacije svih vrsta. Dragan Nedeljković, jedan od naših najpoznatijih komparatista novog vremena i ugledni slavista, nije odoleo ovom izazovu i dobro je što je tako. Novi ugao gledanja na dane koji su tek za nama, na ljude koji su uglavnom još sa nama su prilika da svi naši "Efemerisi" odmah izađu pred sud kulturne javnosti. Izuzetno pitka memoarska proza Dragana Nedeljkovića će sigurno izazvati setu kod njegovih vršnjaka, ali i interesovanje za vreme naših predaka koji su još uz nas. Doživljaj tuđeg proživljavanja vremena koje živimo je ovom knjigom postao izazov svetlosti koju od siline reflektora javnosti često ne vidimo.
Aleksandar Ilić 
IZGNANA KNJIZEVNOST 
(Otkrovenje, Beograd 2000.)
Po rečima Aleksandra Ilića, skoro pola veka, uz kratke prekide, češka književnost i filosofija bili su izloženi cenzuri. Od 1939. do 1989. godine češki pisci živeli su u svojevrsnom kafkijanskom svetu izmedju "PROCESA" i "ZAMKA". Takvi stvaralački uslovi iznedrili su fenomen svojevstne "Izgnane književnosti". Tako nastala van svoje matice ova književnost može imati različita gledanja sa jedne i sa druge strane izgnanstva. Studija Aleksandra Ilića za svoj rakus uzima tačku prevodioca koji čitaocu tumači uslove nastanka prevedenog književnog dela, ali i sličnosti atmosfere čitaoca na češkom i na srpskom jeziku.

Milovan MARČETIĆ 
MOJ HOLIVUD 
(Rad, Beograd, 2000.)
"...Kada je čovek po imenu Metuzalem postao svestan sebe, poželeo je da živi dugo, a kasnije i da živi najduže. U vreme te važne odluke nije još znao za svoga biblijskog imenjaka..." Ovakav početak knjige Milovana Marčetića govori o novom štivu savremene komunikacije. Kratka forma kojom tako superiorno vlada pisac varira izmedu proze i poezije na neuobičajen način. Urbana zbilja je jedinstveni glavni junak knjige zapisa o naravima i zbivanjima. Osećanje za apsurd i grotesku u ovim minijaturama oslikava svetove u kojima se prelama naša svakodnevica na takav način koji omugućava bekstvo u umetnost.
Goran BABIĆ 
O B L A C I 
(Rad, Beograd, 2000.)
Fantastičnu priču ili bajku autor Goran Babić je ostvario sa neobičnom i u književnosti svežim junacima - oblacima u ambijentu nebeskih prostranstava. Njegovo iskustvo pisca koji je pisao za decu pesme, priče, bajke, drame i romane nastalo između "oblaka i neba" u ovoj knjizi. Ljubav, sukob dobrog i lošeg, neizvesnost, hrabrost, prijateljstvo i pobeda lepog su prepoznatljivi motivi bajke, koje Goran Babić oživotvorio originalnom i svežom fantastikom nebeskih junaka i prostora i stvorio zanimljivu i dramatičnu poetsku viziju.

Miroslav MAKSIMOVIĆ 
IZABRANE PESME 
(Narodna knjiga, Beograd, 2000.)
Miroslav Maksimović je jedan od onih pesnika koji uvek nastoje da pokažu da poezija ima duboku vezu sa životom. Ovu relaciju Maksimović u poeziji realizuje motivima, toliko prepoznatljivim i vidljivim u svakodnavnom životu. Služeći se podjednako vezanim i slobodnim stihom, pišući sonete i duže pesme u slobodnom stihu koje odišu fabularnošću pokazuje da poezija nema tajni, a da je oblik sredstvo, a ne cilj.

Ovu knjigu je priredio sam autor i unapred se ogradio rečima: "Izbori koje za života autora, prave sami autori ili književni kritičari i urednici, ne mogu biti tako strogi zato što ne mogu biti zasnovani na neporecivim kriterijumima vremena."

Ðuro ŠUŠNJIĆ 
DIJALOG I TOLERANCIJA 
(Čigoja štampa, Beograd, III izdanje.)
Svaka knjiga Ðure Šušnjića mnogo znači zbog svoje autentičnosti, izazovnosti i podsticaja. O dijalogu i toleranciji je napisano mnogo knjiga, ali originalna ideja pristupa temi i način obrade danas toliko potrebnih stvari pokazuju koliko nam filosofija i nauka trebaju u svakodnevnom opštenju, a da toga nismo svesni. Već posle prvog ulaska u materiju koju ova knjiga poipularno približava i običnom čitaocu vidi se koliko mudra reč i ubedljiva argumentacija imaju mogućnost da utiču na naš i naš život. Šušnjić stvari naziva pravim imenom i ostaje veran svojoj naučnoj viziji. Njegovo bučno nespokojstvo prati britka, sugestivna, a ponekad isključiva reč, koja daje autorski pečat i umetničku vrednost.

 

Božidar MANDIĆ 
PRASKOZORJE 
(Alfa-Narodna knjiga - Grafiprof, Beograd, 2000.)
PRASKOZORJE je knjiga zapisa iz prirode. Ovi tekstovi opisuju sačuvanost svete individualnosti prirode. U njime nema čoveka. Likovi su šuma, kamen, potok, otvoreno nebo, vetar... Božanske naznake su inspiracija i inicijacija, legende dokazi. Živeti u tišini i miru, odbrana je od savremenog ubrzanog sveta koji ide svojim putem u bestraga. Odredjene nedoslednosti, meditativne pauze i derocenosti su odraz samosvojnosti autora koji ovom knjigom ispoljava svoj stalni manifest odnosa sa prirodom i večnošću. Koliko je u tome uspeo najbolje se može odrediti ličnim stavom čitaoca prema knjizi.
Eleonora P. GARA 
KROJ SUDBINE 
(Narodna knjiga - Alfa, Beograd 2000.)
Mada nekima ova knjiga moze ličiti na devojački dnevnik, KROJ SUDBINE je, pre svega, esejističko-meditativno-putopisna proza. Blaga doza melanholije za onim što je iza nas, pa i dalje, ukazuje na odbleske "svetske romantičarske bolesti" koju i savremeno doba tako neumitno i sistematično zaboravlja.

Slike urbanog pejsaža koje su uokvirene u emotivne okvire jednog doba za koje se ne može baš kazati da je lepo i mirno, žaluju za proživljenom zapadno-evropskom kulturom. Nekada žal za pusto, tursko zamenili su drugi žalovi. Eleonora Gara to ne krije, kao ni emocije i svoju poetiku lepog.

Milo LOMPAR 
CRNJANSKI I MEFISTOFEL 
(Filip Visnjic, Beograd, 2000.)
Malo je knjiga naucne esejistike koje svojim stilom i jezikom zavredjuju da se uvrste u potencijalne bestseler liste. Ova knjiga spada u njih iz dva razloga. Prva je prestizna nagrada "Djordje Jovanovic", koju je upravo dobila, druga je za obicnog citaoca zavodljiv, leprsav stil Mila Lompara koji tek u ovoj knjizi nadvladava retorski artizam i pokazuje u kojoj meri promisljeno, istrazeno i dokumentovano moze da bude i leprsavo i lepo. Jedan od istaknutijih mladjih proucavalaca dela Milosa Crnjanskog otvara ovom knjigom sasvim nov ugao razumevanja dela jednog od nasih najvecih pisaca. Citajuci "Roman o Londonu" na nov nacin, Milo Lompar istovremeno temeljno ispituje dosadasnja citanja ovog dela, odredjujuci i potvrdjujuci tako znacaj Milosa Crnjanskog u srpskoj knjizevnosti.
Isidora BJELICA 
SAJBER ARISTOTEL 
(Cigoja stampa, Beograd 2000.)
Za jedne strucna knjiga, (magistarska disertacija), za druge drski izazov nauci, za trece utemeljenje tehno-trilera u umetnicku klasiku, za cetvrte... I tako u bezbroj nabrajanja odrednica najnovije stampane tvorevine Isidore Bjelice. Njen zivotni recenzent, Nebojsa Pajkic "imajuci u vidu zavetna izvorista za kritiku nauke" ovu knjigu dozivljava kao klasican Isidorin udar na konvencionalna oficijelna misljenja sa izvesnim protivurecnostima njenom militantnom radikalizmu. Ipak, kljuc ekstremne provokacije sigurno optvara sva vrata znatizelje, a samim tim cuva tajnu uspeha pisca i knjige koje ne moraju da vole, ali zele da citaju.

Olivera DOKLESIC 
SOFIJINE KCERI 
(Petar Kocic, Beograd - Banja Luka, 2000.)
Malo knjiga u savremeno doba uspeva da spoji materijalno i duhovno poimanje sveta. Ako uslov citanosti i dalje odredjuje uspesnost spoja naracije, emocija i misaonosti, taj zadatak je jos tezi. Upravo takvom zadatku, Olivera Doklesic nije odolela. Dobro je sto je tako. Njena saga o "vjeri, nadi i ljubavi", vraca veru, ljubav i nadu u zivot. Biblijski motiv o stradanju Sofije i njenih kceri u II veku, koje je svojevremeno i Margaret Jursenar opisala u "Memoarima cara Adrijana", ima svoju reminiscenciju u dogadjanjima na nasem tlu u okruzenju Boke Kotorske. Istorijski fles-bekovi od savremenog okruzenja do par vekova u nazad, srecno su ukonponovani u toliko nedostajucu vizuru ljubavi, ljubavi prema coveku, otadzbini i veri. Najveci podvig ove knjige Olivera Doklestic postigla je interesantnom, ne sterotipnom fabulom, vremenskim skokovima i samo zenama svojstvenim umecem da odrze visok naboj paznje toko celog obracanja sagovorniku - citaocu.
Antonije ISAKOVIC 
NESTAJANJE 
(Narodna knjniga, Beograd, 2.000)
Cetvrta knjiga prica "Nestajanje" Antonija Isakovica, (prethodile "Velika deca", "Paprat i vatra", "Prazni bregovi") sadrzi pripovetke koje se mogu razvrstati u nekoliko tematskih celina: prizori iz detinjstva i mladosti, ratni dogadjaji, prizori iz svakodnevnog zivota posle rata. Ovom knjigom Antonije Isakovic se vraca u srpsku prozu. Kako i sam pisac kaze da "je star i da ne pretenduje da iz knjige u knjigu bude nov, ali da pretenduje da napise savrsenu knjigu, savrsenu pricu", ovde se savsenstvo nazire. Tematski knjiga je razapeta izmedju ratova, sukoba i tihih unistavanja ljudi, psihe i slobode. Isakovic u ovoj knjizi, mozda vise nago ikada svoju kritiku zavija u crnu ironiju, sarkazam. Licno sagledavajuci moc vlasti sa obe strane, ovo svoje delo posvetio je onima koji su zrtve, tacnije s one strane s koje vlast, snaga i moc imaju zajendicko ime - zlo.

Bozidar PESEV 
LEGENDA O VODGORI 
(RAD, Beograd, 2.000)
Roman, vodogorski triptih Bozidara Peseva, sjedinjuje svet bogova, svet promena, sukoba i nasilja u svetu bogova, u drugom delu svetu ljudi Vodgore i trecem delu napustanja sveta Vodgore. Zajednicka, tragicna senka kao da se gubi u bajkovitom pripovedanju legendi, koje neko sasvim slucajno zivi i prozivljava. Virtuelni svet ove knjige ima vrlo zivotne likove i ma koliko se knjiga temom i realizacijom uklapa u trenutne svetske knjizevno popularistice trendove itekako zavredjuje paznju i iskreno citanje.
Milka N. Djukic - MIMA 
JEDNO DETINJSTVO U KRISTALNOJ DIMENZIJI STVARNOSTI 

(Prometej, Novi sad, 2.000)

Nisu ceste zbirke poezije za koje se moze reci da toliko nose pecat vremena i odrastanja. Sam cin sazrevanja u zivoti i njegove pesniceke reminiscencije ovde se srecno poklapaju. Mima Djukic, to visestruko nadareno dete, ta devojcica koja je postizala uspehe sto god je probala da uradi, sabrala je, evo, desetak svojih godina detinjstva iskazanog u stihovima. Stoga ovo jeste jedna slojevita knjiga sacinjena od pesama deteta, devojculjka, devojke, i taj rast u svetu jasno je vidljiv i u redosledu odabranih pesama.

Ono sto karakterise ovaj knjigu, jeste jedan ispovedan i cedan ton, okupiran zanosom mladosti i pocetka sanjarenja, voljenja i pevanja. To je ocena i recenzenta i iskrenog citaca.

Danica PERIC VOJVODIC 
POKOPANE RIBE 
(MRZKPD - Pljevlja, 1999.)
Brzo nestajanje jednog sveta motiv je koji Danica Pric Vojvodic opisuje u svom prepoznatljivom stilu redukcije proznog materijala. Kako primecuje recenzent, Jezdimir Radenkovic, bez mnogo reci uspesno vlada pripovedackom tehnikom, koja u najobicnijim pricama krije sustinu nase egzistencije. Jednostavna radnja, naizgled obicni povodi daju secanju, asocijaciji i prepoznavanju alhemijsku moc pozlacivanja. Pozlacuje se sve sto u sebi ima klicu duse, iskrenosti i ljubavi. Cak i pokopane ribe u zatrpanom bunaru imaju priliku do ponovo ozive kada dodju u secanje. Susret bake, unuka i zavicaja - Limske doline samo je pocetak susreta proslosti i buducnosti. Pocetak koji pleni i daje veru u iskrenost kazivanja.
Momo KAPOR 
SARAJEVSKE PRICE 
(Gradska narodna biblioteka "ZARKO ZRENJANIN", Zrenjanin, 2000.)
Neprolazan romanticarski duh srpske knjizevnosti, od Branka Radicevica do Mome Kapora, po recima Draska Redzepa postaje najmiliji drug citanja u potaji, citanja iz ljubavi. Najnoviji izbor Kaporove pripovedne proze romantican i prkosan spaja stvaranja pisceve "rane proze" i surovu zbilju. Price sakupljene iz raznih knjiga, starih casopisa i novina deluju kao cvrsta celina, cvrsta koliko i livena slova prve pisace masine autora koja je svoj debi dozivela u ovoj porozi. Ako je verovati autoru, a autorima ne valja bezuslovno verovati zbog moci njihove stalne podsvesne imaginacije, SARAJEVSKE PRICE su nacin da se Kapor neopazeno vrati u zelenu kolevku Sarajeva iz koga je jednom otisao da se nikada ne vrati, a koja mu je sada oduzeta. Luksuzno i ukusno izdanje Biblioteke iz Zrenjanina i danas neverovatan tiraz od 2.000 primeraka uverljivo kazuju o skrivenoj moci i snazi biblioteka.

 
 

Lidija NIKOLIC 
DUSE DIVLJE SAMOTNE 
(ZVONIK, Beograd 2000.)
"Sve prolazi, pa i patnja. U meni nema nade..."
Kada neki roman pocinje ovako jasno pesimistickim recima obicni citalac se upita sta privlaci "DUSE DIVLJE I SAMOTNE?"

Ako je to patnja, bice potrebno puno umetnickog umeca da se paznja citaoca zadrzi na radnji koja je unapred osudjena na tuzan kraj. Na svu srecu, Lidija Nikolic ima tog umetnickog dara da nas u namerno ucinjenom nepovoljnom okruzenju nevidljivo natera da one koje svet vidi kao autsajdere, ovde posmatramo kao favorite. Biti drugaciji - hrabrost je i muka. Tom hrabroscu obdareni su junaci ove knjige. Zivot koji priznaje prosecnost, uvazava poslusnost, podrzava naviku i obicaj. Ukida osobenost - dakle - slobodu. Ova knjiga nudi zaklon nezasticenim, neshvacenim, drugacijim. Azil knjige napisane rukopisom Lidije Nikolic je i svojevrsan tajni put do zeljene slobode.

Ljiljana LAZAREVIC 
OBLAKOVE RUKE 
(RAD, Beograd, 2000.)
Vizija sveta kazana stihom i dusom pesnikinje Ljiljane Lazarevic budi nadu da nisu otisli svi romantici ovoga sveta. "Oblakove ruke" pruzene su ka nebu, sa visine u visinu, jos vise, jos dalje, jos jace... Nisu to krupne verbalne bravure, vec tanane "leksicke vibracije" kako primecuje recenzent knjige, Jovan Pejcic. Svest u stihu je potekla od osecaja za tren i detalj. Priroda je tu saucesnik lepote i treptaja, ali i onaj segment koji upotpunjuje dodir sa duhovnim, misticnim, neovdasnjim i neprolaznim...

Vladimir Stankovic 
MOC LEPTIRA 
(Strucna knjiga - Biblioteka "Svetozar Markovic" Zajecar, Beograd 2000.)
Popularnost koji haiku poezija ima kod nasih savremenih stvaralaca, tesko moze biti ukratko razjasnjena. Na svu srecu, popularnost i uspeh koji nasi haiku pesnici postizu u svetu je simetricna. Tako, jedan od istaknutijih autora ove poezije svojom zbirkom MOC LEPTIRA upravo sintetise nastojanje da se u jednom precizno odredjenom jezickom prostoru da celovito lirsko saopstenje. On demantuje misljenje da je haiku iskljucivo vezan za pejsaz. Njegov opis kretanja leptira, dominantan u u ovoj knjizi, je i vrhunac snage kratke forme.

Vladimir Stankovic, majstor pesnicke minijature, svoj haiku gradi kao ZNAK ZNAKA. Time izbegava banalnost izrazajnih sredstava i zanrova. Posmatrac izlazi iz senke i kratkim potezom daje svima vidljiv umetnicki kroki.

Dubravka Simovic 
POSLEDNJA POTERA ZA CETIRI GODISNJA DOBA 
(Alfa - Narodna knjiga, Beograd, 2000)
Jedinstvena zbirka u nasoj savremenoij knjizevnoj produkciji koju je napoisala Dubravka Simovic predstavlja moderno koncipirane pesme i pesme u prozi koje dolaze na granicu kratke price. I bas tu, na granici, obicnom citaocu ukazuju ne jedinstvo poezije, fragmentalnih aforistickih iskaza i proze. Narativno dosenje smisla vremena, prolaznosti i "unutrasnje zenske sudbine" knjizi daje i drugu dimenziju.

Mogucnost specificnog citanja, koju omogucije grafika teksta, povezuje cak usmenu i pisanu prozu nesvakidanjim mogucnostima da artikulacija procitanog promeni smisao reci, poruke, osecanja... Autorsko majstorstvo je ocito posledica eksperimenta nekoga ko zna, voli da oktriva tajne citanja - pisanjem.

Mirko S. Markovic 
SVE BILO JE MUZIKA 
(Ekscelzior, Beograd 1999)
Malo je knjiga koje u svom drugom, izmenjenom i znatno dopunjom izdanju mogu pruziti nesto novo. Zato se sa radoscu i moze reci da ova knjiga donosi nesto staro, melodramski romanticno, nostalgicno. Pet prica Mirka S. Markovic, je pet osvrtanja unazad na ljubav premna zivotu, ljudima, zenama ... Ako je verovati Peri Zupcu, recenzentu ovog izdanja vreme tvista, mlekadzija, dvorista po predgradjima, igranki, gramofona i "Marina naseg zivota" danas su nam lepse nego juce. Cak i aktuelnu pricu PISAC, o knjizevnim vecerima i opasnostima boravka u bibliotekama i sa bibliotekarkama, danas moramo posmatrati kao deo proslosti.Blagodeti zaborava svega sto je bilo lose i zlatna patina preko onoga sto se moze nazvati lepim - eto carobne formule u evociranju proslosti.

I ako se malo bolje razmisli, mozda nam je bas sve bilo muzika...

Zlata Zivadinovic 
O JAGODAMA I STRAHU 
(Raska Skola, Beograd,1999.)
Ova knjiga satkana je od snova i secanja, stvarnosti i zivotnog iskustva. O svemu o cemu govori, Zlata Zivadinovic govori otvoreno, ne skrivajuci svoja osecanja, ali ni osecanja onih o kojima sa ljubavlju pise. Lirska struktura romana nije ometana motivskom atmosverom vremena posle Drugog svetskog rata, vremena preloma i vremena velikih promena. Raskid sa tradicijom, rusenje gradjanskog i patrijahalnog drustva i sudar starog i novog prelamaju se u zivotu jedne porodice na dramatican nacin.

U romanu je sve ostvareno nenametljivo, diskretno i sa izvarednim osecanjem pisca za nijansirano pripovedanje.

Rados Ljusic 
ATANASKO MIHAILOVIC, crnogorski knez, sudija i deputat
(SO G.Milanovac i Muzej Rud.Tak. kraja,G. Milanovac, 2000)
Rekonstrukcija biografije istorijskih licnosti, vrhunskim poznavocima istorije i pisane reci pruzaju mnogo vise od istorijskog zapisa i naucnog pregnuca. Zahvaljuci sacuvanim izvorima i upornosti Radosa Ljusica ova knjiga predstavlja kompletnu sliku zivota i vremena kneza Atanaska. U dva dela, dve celine - biografskoj i porodicnoj, ova monografija zavidne graficke lepote saopstava nam malo poznate podatke o Srbiji tog vremena u cije je temelje glavni junak ugradio znatan deo savoje licnosti.
Krstivoje Ilic 
SABOR BESMRTNIKA 
(NB "ZIKA POPOVIC", Sabac 1999)
Knjiga pesnika Krstivoja Ilica predstavlja svojevrstan PODRINJSKI PARNAS. Pred slikom, kultnom podrinjskom monumentalnom kompozicijom SLAVA PODRINJA slikara Stevana Calica (1937) zastala je muza pesnika. Pesnicka vizija i saosecajbno srce iznedrili su jedinstvenu zbiorku pesama u nasoj savremenoj knjizevnosti.

Pesnicki portreti sedamnaest licnosti istorije ovog kraja i dvadesetak pridatih rukoveti cini celinu. Slika motiv i zivotni putevi velikana prepleli su se u SABOR BESMRTNIKA koji cini modernu sinkreticku viziju umetnosti i knjizevne istorije.

Sava Halugin 
O B L O G 
(Gradska biblioteka Subotica, 2000)
Ovo je knjiga pesnika koji je "korenom duboko prodro u rodno tle" (Momcilo Nastasijevic), zaronio u svoje secanje i u svoj unutrasnji svet, otkrio deo svoje intime, saopstio deo svojih kritickih zapazanja o ljudskim i drustvenim slabostima. Slobodni stihovi bez znakova interpunkcije, sa obiljem zvucnih stilskih figura i opkoracenja, grade ritam koji citaocu pruza jedinstveni, danas toliko zaboravljen, dozivljaj poezije.

Halugin nije samo slikar duse stihovima, njegova osnovna vokacija je vizuelna, pa otuda slike u ovoj knjizi nemaju ilustrativnu ili narativnu namenu, ni karakter - cak ni onda kada se u njima srecu transponovani detalji pesama. Slikar i pesnik ovom knjigom vaja neobicnu simbiozu narativne i vizuelne emocije, od koje smo se polako, ali tuzno odvikli.

Milivoje Pavlovic 
KLJUCEVI SIGNALISTICKE POETIKE 
(Prosveta, Beograda 1999)
Ova knjiga Milivoja Pavlovica predstavlja stuju o signalizmu i njegovom rodonacelniku Miroljubu Todorovicu. Obiljem podataka i ubedljivih zapazanja, Pavlovic signalizam determinise kao avangardni umetnicki pokret nastao, krajem sezdesetih godina, u nasoj sredini i u okvirima nasih kulturnih potencijala. Internacionalno i planetarno znacenje pokreta i pravca u voj knjizi se uverljivo argumentuju i slucajni citalac bespovratno uvlaci u magicno klupko modernizma. Ova studija svedoci da je signalizam stavovima, provokacijama i stvaralackom praksom, dugorocno pronasao energiju umetnickih granica i obogacivanja izrazajnih sredstava. Kao sto primecuje recenzent Cedomir Mirkovic "uvazavanjem brojnih merodavnih stavova saopstenih tokom protekle tri decenije" i respektivna bibliografska aparatura, obezbedjuju knjizi karakter dragocenog naucnog rada.


 

Toma Brut 
KNEZ JESENJE KISE 
(Narodna knjiga, Beograd 2000)
Okosnicu dramskog zapleta ovog, uslovno, kratkog naucno-fantasticnog romana, cini alegorijski projektovana prica o sukobu dve civilizacije. Sukob vodja, koji u prvi plan stavljaju medjusobne razlike, prerasta u sukob dve civilizacije i permanentnu sukobljenost interesa. Nasuprot tome, glavni junak ove proze u misiji pohodjenja protivnika, ustanovljava kako nepomirljive modjusobne razlike i ne postoje, ali da postoji stalna potreba za unistenjem protivnika. 

KNEZ JESENJE KISE, Tome Bruta, sa slikovito izvedenim poentama, sa jasnim simbolicno alegorijskim cvoristima. Doznacenje opominjucih poruka tretira najdominatnije probleme naseg doba. Aktuelnost ove knjige je size njene naklonosti koju neosporno zasluzuje kod citalaca.

Tihomir Petrovic 
SKOLSKI PISCI 
(Uciteljski fakultet, Vranje 2000)
Ovom knjigom obuhvaceni su, po hronoloskom kriterijumu, srpski autori koji su se opredeli za decju - skolsku literaturu i ostvarili pesnicka dela od postojane vrednosti.Podrazumeva se da su to umetnici koji stvaraju i za odrasle, i koji ne prave rayliku iymedju decje i nedecje knjizevnosti.Celom svojom vertikalom decju stvaraoci, sa smislom za slobodu i simboliku, izvenardni posmatraci i psiholozi, oni su umeli da snazno iznesu svoju viziju detinjstva i dozivljaj mladih.

Tihomir Petrovic pisuci, tacnije rezimirajuci portrete skolskih pisaca uspeo je da citaocu na inventivan nacin priblizi retrospektivnu sliku autora koji su programski postavljeni u zabran koji neki zovu Lektira.

Snezana Klasovic 
ZAPIS CUVARA MISLI 
(NB.Vuk Karadzic, Beograd 2000)
Ovi lirski zapisi zapisivaca misli i emocija, kako to recenzent D.Mladenovic primecuje, vrlo atipicno se nalazi u rasponu od licnog do sveopsteg univerzuma, cak od hijeroglifa do elektronskog zapisa. Dva plana knjige, edukativni i onaj drugi kao da namecu poredjenje da se radi o svojevrsnom BIBLKOTECKOM SOFIJINOM SVETU. Od Gutenberga do danas nagon ka licnom stvaranju Snezana Klasovic kao da poistovecuje sa GRALOM ili alhemijskim kamenom, koji stvaranje izjednacava sa alhemijom. Pisac u tome i ne gresi. Licnom alhemijom crtice, iskrice svakodnevnih misli ona plete i preplice neobicnu pricu edukovanog, aosocijativnog i vrlo senzibilnog pripovedaca. Verujuci u moc knjige, biblioteke i citanja i pisac i citalac postaju clanovi tajne organizacije posvecenika knjige koju sa svih strana ugrozavaju. Ova knjiga nisu ni istorijska fakta, ni predanja, ni imaginacija, ni prepricana java. Odgovor ce naci svako za sebe, ali i nagradu citanjem.
Darko Pejovic 
PRED OSVIT 
(Agena, Beograd 2000)
Kao malo romana danas ovo stivo Darka Pejovica vraca veru u domace snage naucne fantastike. Slovo po slovo, stranicu po stranicu likovi sa tipicno nasim imenima Milos, Zoran, Nikola... ozivljavaju zivot opcinjen mesecom. Od opsteg ka pojedinacnom, je motorna snaga romana koja naizgled neinteresantne detalje sa pocetka u finalu tumaci vidljivom preciznoscu pisca koji je ocito vrlo precizno sve iplanirao. Put i zivot izmedju Meseca i Zemlje odjednom postaje prepoznatljiv i dovodi citaoca u pitanje da se i sve ovo sto prezivljava mozda desava na Mesecu ili Marsu. Drevne dileme mladog pisca mnogo ne muce, jer on resenja ostvaruje dramom i radnjom i tako pokazuje konbinatoricku sposobnost vladanja radnjom koja ovaj roman i odredjuje. Mozda za kraj i jedan citat sa pocetka knjige, koji pokazuje koliko su nekada sasvim obice stvari danas, nazalost, postale cista naucna fantastika:

...Pri susretu ljudi se rukuju, jer su nekad, u drevna vremena, pruzanjem prazne sake davali do znanja da nemaju oruzje, te da su im namere prijateljske...

Miro Vuksanovic 
SEMOLJ GORA 
(Prosveta, Beograd 2000.)
Roman azbucnik nije nepoznanica u nasoj knjizevnoj stvarnosti. Kao i svaki azbucnik, nova knjiga Mira Vuksanovica moze se citati po pricama 878, kao recnik po slovnim odrednicama - slovo po slovo - pojam po pojam, ali tek kada se procita, gradi jedinstveni romaneskni milje. Celina triumfuje nad detaljem, ali ga ne umanjuje. Rec je izvoriste. U svakodnevnom govoru zaboravljene reci su kod Vuksanovica nukleus oko koga nastaju fantazmagoricne price. Jak etno ton, snazna duhovna naznacenost i mozaicna struktura imaju jaku dramatursku celinu. Otuda relacija pojedinacno - opste ilki obrnuto ima nenametljiv dinamicki poriv. Citalac sam bira, ali se i koleba. Zaboravljeni cin aktivnog citanja ovom knjigom ozivljava.

Za ljubitelje lepote jezika ova knjiga ima posebnu vrednost. Roman - prica priblizava govor dinarskih i starocrnogorskih podrucija. Time se davno potisnute reci vracaju u knjizevni jezik cineci podsticaj secanja i na zaboravljene estske,a li eticke vrednosti koje nose. Geografski pojmovi koji postoje upucuju na mitove kojih se prisecama ili cak sami gradimo.

Mileta Prodanovic 
CRVENA MARAMA SVA OD SVILE 
(Stubovi kulture, Beograd 1999.)
Postoje knjige i knjige koje su pokusale da nastave na drugoj strani zapocetu, cak i zavrsenu pricu. Takva dela koja imaju lepo opravdanje za svoj nastanak i u principu ili dopisuju ili oprgavaju knjigu uzor, knjigu motiv, knjigu prethodnicu. Provokativna zamisao da se napise nastavak, nova verzija onoga "sta je posle bilo" nekada kultne, kasnije udzbenicke i lektirske price.

"Crveni sal" Antonija Isakovica ovaplocena je u novoj knjizi slikara Milete Prodanovica. Autor je pretpostavio da u Isakovicevoj prici zbog ukradenog crvenog sala, streljan borac Mirko nekim cudom i ljudskim milosrdjem odnegovan prezivljava. Nastavio je pricu o njemu, u svakom pogledu, iz drugog ugla. Prodanovic at hock potezima uspeva da izgradi prepoznatljivu fabulu u savremeno istorijskom miljeu od IB-a do najnovijih dogadjaja. Zrtva postaje progonitelj, surova slika vremena i odanosti rezimu koja ne preza ni od boga ni od ljudi, cak ni sam od sebe. Brzim dolaskom na danasnje dane ukazuje se na sukob dece i roditelja, sukob u gledanju na svet, politiku, zivot... Cak ni prevrtacke metamorfoze roditelja tako jednostvno slikarski prikazane ne mogu te sukobe da izravnaju. Roditelj je jednostavno pred svetom i citaocem kriv, kriv je cak indirektno i Antonije Isakovic sto ga je stvorio, pa cak i svako ko je to naivno citao. Sin takvog roditelja kao kakav Emil Zola iz daleke Amerike optuzuje, ukazuje kako je crveni sal postao marama od svile i zasto je ona kriva za sve sto nam se dogadja. Interesantno stivo koje je jednog autora u ideoloskom postupku priblizilo uzoru, cak ga u mnogim vanliterarnim htenjima i prevazislo. Problem je samo sto ovakve knjige niko nece imati potrebe ni motiva da nastavi.

Vidan Nikolic
SENKA DESPOTICE
(Narodna knjiga - Alfa, Beograd 1999.)
Pisana u tradiciji najboljih srpskih realistickih romana SENKA DESPOTICE je knjiga koja ce skrenuti paznju savremene citalacke publike. Sam roman cini slikovitu i slojevitu pricu o usponu i padu poslednje srpske despotice Irune Brankovic (Proklete Jerine). Njena sudbina je postavljena u okruzenje uzbudljivih i tragicno meteznih diplomatsko istorijskih desavanja druge polovine XV veka. Slikanje njenih psiholosko - karakternih osobina oslikano je ustvari okruzenje, ili bar ono kkao ga je Nikolic oziveo. Istorijski tragicna prica iskazana je stvarnosno i uverljivo uz neuobicajeno koriscenje folklornog nasledja i mitoloskog pamcenja. Vidan Nikolic se ovom knjigom pridruzuje interesnatnom putovanju u proslost Dobrila Nenadica danas i Jakova Ignjatovica nekad.
Cedomir Mirkovic
1001 DAN - nadomak cutanja
(Verzalpress, Beograd 1999.)
Od dnevnickih fragmenata - ispisivanih, iz dana u dan, izmedju januara 1994 i avgusta 1999. godine - o zbivanjima, o uocavanjima, o dozivljajima, o susretima, o knjizevnosti, o literarnom zivotu, o piscima, o umetnickim pojavama, o snovima, Cedomir Mirkovic je pruzio neobicnu hroniku naseg dramaticnog vremena. Ovo dnevnicko stivo za ljude istancanog knjizevnog, ali i zivotnog ulusa lici na autobigrafski roman o kraju veka i kraju milenijuma. Provokativna proza u kojoj se sa blagom jezom trazi svoje ime i licni dozivljaj, ali i jos vecom nelagodnoscu zeli biti preskocen. Upravo to dvojstvo odredjuje neverovatno umece pisca koji belezeci svoje utiske i crtce tezi univerzumu.
Miroslav Savicevic
GEORGIKE: SRPSKI PLUG
(Narodna knjiga - Alfa, Beograd 1999.)
Ova knjiga je roman izrazite aktuelnosti i provokativne zanimljivosti. Lako uocljivi sudbinski nadrealizam je jedan od glavnih kreativnih domena ove Saviceviceve knjige. Bolno i porazno svodjenje istorisjkih racuna koje na iskraju veka, opominje tragizmom i degenerativnom okrutnoscu. Vest pripovedac, Miroslav Savicevic pokazuje kako politika i ideologija uvode tragiku u ljudski zivot i kako raspad politickih i ideoloskih zamisli ljude vraca onome sto je iskonsko. Pricajuci pricu u cije su srediste postavljene sudbine trojce pripadnika :pokoljenja sloma, autor nalazi potrebnu meru izmedju tako vaznih sastojaka kao sto suprotstavljeni politika i ideologija naspram ljudske patnje i tragedije.
Momo Kapor
LEP DAN ZA UMIRANJE
(Oktoih, Cetinje, 1999.)
Nova proza jednog od najcitanijih pisaca u istoriji srpske knjizevnosti sadrzi sve odlike dobro prepoznatljivog kaporovskog stila. Tematski, roman zapocinje na vracarskom platou, kraj hrama Sv.Save u noci nad kojom je zvezdano nebo ispresecano avionima i projektilima natovske vazdusne flote. Ali ubrzo zatim pisac odvodi citaoca na razne strane sveta, pocev od Njujorka i Pariza do dalekog severa, ali neprestano u dodiru sa zivotnom stvarnoscu. Asocijativno bogata, Kaporova proza dotice citav niz ljudskih prilika neobicnog izgleda i jos neobicnjih sudbina.

Ljiljana Habijanovic Djurovic 
PAUNOVO PERO 
(ALFA - Narodna knjiga, Beograd, 1999.)
Neosporno prvi pisac zenskog pisma, i vec dugo najcitaniji savremeni autor u nas, Ljiljana Habijanovic Djurovic knjigom PAUNOVO PERO ucinila je najznacajni korak ka mirenju suda kritike i publike. Posle ove knjige i najnedobronamerniji kriticari morace dobro da se potrude da svoje kriticarske zaoke upute na bolno mesto. Naime, ova potresna knjiga o svim zenskim trazenjima, od prve adamove zene Lilit, do Ive na ulasku u dvadeseti vek ima crstu romanesknu strukturu. Tako prvi zenski bunt protiv muske tiranije u Rajskoj basti na ulasku u dvadeset i prvi vek evoulira u jednostavnu spoznaju da nas samo ljubav moze spasiti.

PAUNOVO PERO je knjiga dokaza da je zenska ceznja nepromenljiva. Da je zenska muka uvek ista. Da od postanka sveta i boginje i smrtnice zive istu zensku sudbinu.

Nebojsa Zrnovic
KENDO 
(Cigoja stampa, Beograd 1999.)
Knjiga Nebojse Zrnovica je licno vidjenje i dozivljaj zasnovano na tradiciji, pravilima, licnom iskustvu i saznanjima. Jedno ucenje i skola koji uprkos brojnoj biobliografiji i autoritetima ima licni pecat autora, vremena i podneblja. Karakteristika ove knjige je nesebicje i demistifikacija ucenja samuraja kroz prizmu porekla, organizacije, funkcionisanja i ucenja vestine kendo.Ova knjiga nije sportski udzbenik, niti filosofska rasprava. Ona je odraz licnog iskustva i spoznaja drevnih ucenja u savremnom svetu. Malo vestina savremnog sveta ima prava da svoje korene da nalazi u tako davnim vremenima i tako velikim filosofijama kao sto moze kendo. Ken - mac, do - put je po tradiciji put istine i hrabrosti, put spoznaje sebe samog, put katarze. Ako se zna da u rukama vrhunskih majstora mac biva samo produ`ena ruka, bitan ostaje je samo put. Taj put je indiviualna kategorija. ...Najdublji nivo majstorstva doseze se u onom casu kada snaga uma nadvlada telo. To je onaj cas kada se posebnim tehnikama utice na protivnikov um.
Olja Ivanjicki
VIDELA SAM PRE I POSLE
(Interpres, Beograd 1998-99.)
Vreme za nama donelo je knjige koje su usle u stampu jedne, a pojavile se mnogo kasnije druge godine. Slucajno ili namerno. Ko zna?

Slucajni susret, slucajni razgovor o pesmama i dugo i namerno sakupljanje stihova i zapisa Olje Ivanjicki karakterise nastanak ove knjige. Tajne kofera, punog i prepunog, tajne fioka u kojima se moze naci istorija sveta, pa sveske zapisa iz raznih perioda, fascikle, police knjige, kutije pisma, tajna skrovista u kuci koja su krila istoriju emocija u knjizevnom mozaiku. Tu i tamo sve je doradjeno srcem, ponegde rukom. Pesme slikarke, kapljice mudrosti i odabrani nazivi govore za sebe, svojim jezikom. Citaocu ostaje da ih oslusne na pravi nacin. Iznenadjenja procitanim, moze da se poredi sa radoscu vidjenim slikama Olje Ivanjicki. Umetnik je gospodar emocija. On vidi i pre i posle, a Olja je to ovaj put podelila sa nama.

Dragoljub Ljubicic Micko
NACIONALNI PARK SRBIJA
(Kreativni centar, Beograd 1999.)
Dragoljub Ljubicic - Micko je jedan od kljucnih elemenata Indeksovog Pozorista, pre svega glumac, a zatim i pisac. "Nacionalni park Srbija" je tipicna "indeksovstina", sa humorom na koji smo navikli i koji je nam je poceo da nedostaje. To je jedna "ozbiljno zamisljena, ali neozbiljno realizovana studija" posvecena razlicitim oblicima zivota u Srbiji danas, u maniru naucnih emisija tipa "Opstanka", i sa dobrim ilustracijama Boba Zivkovica. Ipak, u knjizi, apsurd do apsurda, na nacin kako to cini Ljubicic postizu sasvim suprotan efekat od scenskog. Citalac je lisen grohotnog, katarzicnog humora i upucen na unutrasnji sukob rezignacije i poruge liku u ogledalu.
Milisav Savic
OZILJCI TISINE
(Dereta, Beograd 1998.)
Ovo je jedan od najuspelijih domacih romana u godini za nama, dobitnik prestizne nagrade "Miroslavljevo jevandjelje". Roman pocinje sa dogadjajima iz 1995. godine gde na nasim prostorima besni rat ali nosi u sebi elemente erotske proze i trilera na jednoj strani i intimne scene i olovni teret prolaznosti na drugoj strani.Prepoznatljivi kreativni rukopis Milisava Savica i u ovoj knjizi cini pecat koji garantuje lepotu citanja i umetnickog prozivljavanja nase zivotne stvarnosti.
Miroslav Cera Mihailovic
L O M
(Filip Visnic, Beograd 1999.)
Jedan od najzanimljivijih pesnika lirsko-satiricne orijentacije u savremenoj srpskoj poeziji u ovoj pesnickoj zbirci napravio je korak u stranu u odnosu na svoja dosadasnja pesnicka interesovanja. Osim ocekivane crno-humorne i jetke satiricne perspektive, u zbirci "Lom" Mihailovic se iskazuje kao pesnik metafizickog tona u kojem se na veoma sugestivan poetski nacin obnavlja nacelo klasicne lirike da je covekovo postojanje na zemlji, bez obzira na okolnosti, predodredjeno na pad i lom.
Nela Bebler
KALENDARIJUM
(Filip Visnic, Beograd 1999.)
"Sredisnja tacka gotovo svih prica u 'Kalendarijumu' Nele Bebler jeste zudnja. Bez obzira da li govore o nerazumevanju izmedju muskarca i zene, nemogucnosti komunikacije ili pokusaju da se presloze kockice razbijenog mozaika secanja, one kruze oko zudnje kao prvobitnog ishodista ili konacne posledice. Otuda price Nele Bebler ne govore o desavanjima nego o stanjima, a zudnja se, umesto u stvarnosti price, ostvaruje u samom jeziku, u strasti teksta." David Albahari
Milivoj Andjelkovic
SAVRSEN ZLOCIN Internet viva vox roman
(Filip Visnjic, Beograd 1999.)
Radnja jednog prvih Internet viva vox romana dogadja se u Jugoslaviji tokom agresije NATO-a i na svetskoj Internet mrezi. Ovaj roman je kolaz razlicitih reagovanja, odjeka i kratkih komentara-eseja nasih ljudi u zemlji i rasutih u svetu. Autorski postupak je pokusaj prikaza globalne metafore o ratu i agresiji kao zlocinu prema nasem narodu, covecanstvu i istoriji - posebno prema ekologiji citave planete. Mnozina kontakata dovodi stvarne i virtuelne licnosti ovog Internet romana do iznenadjujuceg saznanja koje je, mozda, najvaznije u istoriji covecanstva.
Milivoj Andjelkovic u kreiranju ove knjige koristi postupak koji se u kinematografiji poredi sa onim sta su pravili Pazolini i Dzarmus u svetu, a Zelimir Zilnik kod nas.Time ova knjiga pokazuje koliko eksperiment moze pribliziti dva medija INTERNET i KNJIGU.
Nikola Milosevic
NIT MIHOLJSKOG LETA
(Stubovi kulture, Beograd 1999.)
Prvi roman Nikole Milosevica pokazuje koliko duh jednog stvaraoca moze biti nov, uvek svez i neponovljiv.Ova knjiga moze biti logicki nastavak "Ogleda iz antropologije" jedne od prvih njegovih knjige, ali posle trideset godina ."Nit miholjskog leta" govori o intelektualnom i emotivnom odrastanju mladog coveka u provinciji, na obalama Dunava.On odbija da se skoluje u zvanicnim institucijama, ali u neprestanim citanjima literature pokusava da dodje do odgovora na pitanja koja ga muce. Glavni junak je melanholicna osoba, okruzena smrcu bliznjih, nastoji da utvrdi da li u ovozemaljskom svetu postoje neki znaci viseg, beskrajnog, bozanskog smisla.Tako nastaje knjiga nostalgije za beskonacnim.
Nikola Milosevic iznenadjuje nesvakidasnjom lirskom dimenzijom knjige koja je uz metafizicku i filozofsku dimenziju ravnopravna sa pripovedanjem o drustvenim, politickim i istoriskim procesima koji su opredelili sudbinu ljudi i nasih prostora u poslednjih pola veka.
Milorad Pavic
STAKLENI PUZ - PRICE SA INTERNETA
(Dereta,Beograd 1999.)
Ako volite da se igrate, Paviceve price ce vam pruziti siroki spektar mogucnosti, jer autor ukrsta dimenziju vremena i prostora tako da se moze matematicki odrediti unapred i unazad izvrsena radnja, ili na kraju sve biva samo simbol za nesto sto se nije ili se moglo dogoditi, bas kao u prici sto se desava. Sve je zbilja i sve je igra, a granicu postavlja sam citalac prema svojim afinitetima. Pavic hoce da nas navede da se prepoznamo u prici o onome sto je davno napisano. U ovoj knjizi nalaze se tri nove price: DAMASKIN - prica za kompjuter i sestar; SESIR OD RIBLJE KOZE - jedna ljubavna prepiska (novo - dopunjeno izdanje ove price) i STAKLENI PUZ - pretpraznicka povest.

esna Kacanski 
MIRIS KESTENA 
(Krovovi, Sremski Karlovci 1998.)
Knjizevni triptih prica Vesne Kacanski "MIRIS KESTENA" spada u onu vrstu savremene proze koja svoja izvorista paralelno nalazi u svakodnevici, ali i u bliskoj proslosti koji tako rado nazivamo secanje. Tri price, svaka za sebe, a sve tri zajedno zaokruzuju vremenski period trajanja jedne ljubavi. Ljubavi prema okruzenju, rodnom gradu, pretcima, muskarcu, zeni... Ova knjga na popularan, gotovo scenaristicki nacin uvodi ljubav kao vremnensku jedinicu uz u savremenoj prozi gotov0o zaboravljenu Cehovljevsku i Zidovsku atmosveru iscekivanja. Sve traje i zivi samo dok se ceka. Kad se nazre ili cak dodje kraj cekanja, dolazi i kraj svega. Emotivno obojena, yanrosvski neuobicajena, ali filmski neizvesna knjiga Vesne Kacanski strpljivo iscekuje svog citaoca koji ce joj dati onaj licni pecat koji ovekve knjige preporucuje sledecem citacu.
Radivoje Mikic
PESNICKI POSTUPAK
(Narodna knjiga - Alfa, Beograd 1999.)
U vreme kada poslednjih godina govori o pripovedackom postupku kao o celini svih umetnickih sredstava kojima se jedan pisac sluzi u procesu oblikovanja nekog dela, pojavila se knjiga koja u sve unosi novu dimenziju. Poezija ima svoj teorijski pandan prozi. To je upravo ova knjiga Radivoja Mikica. Ona otkriva da se i pesnici prilikom pisanja svojih dela sluze razlicitim sredstvima u umetnickom oblikovanju. Uticaj romanticarske tradicije je danas jos uvek tako snazan da je mnogima i danas tesko da prihvate elementarnu cinjenicu da se svako pesnicko delo pravi. Tako knjizevna teroija uz pesnicku Muzu, uocava i arhitekturu i statiku poetskog izraza. Radivoje Mikic u tome prednjaci. 

Knjigu PESNICKI POSTUPAK cine ogledi o poeziji Rastka Petrovica, Momcila Nastasijevica, Vaska Pope, Ivana V. Lalica, Jovana Hristica, Borislava Radovica, Aleka Vukadinovica i Milosava Tesica.

Stevan Kovacevic
LEGENDE JUGOSLOVENSKE ATLETIKE
(Dimitrije Tucovic, Uzice,1998.)
Knjiga Stevana Kovacevica, nagradjena je prestiznom nagradom SPORTSKA KNJIGA GODINE, koju dodeljuje biblioteka "Djordje Jovanovic" iz Beograda. Ona na pravi nacin premoscuje jaz koji deli sportsku publicistiku od letopisnih zapisa i puke statistike. Kovacevic preciznom vagom za vrednovanje postignutih rezultata, ali i zavidnim pripovedackim umecem, demistifikuje svet sporta i bice sportista.
Svi nasi zlatni junaci atletskih arena gledani kroz prizmu secanja, rezultata i licnih drama u Kovacevicevom kazivanju postaju junaci savremenih epova i legendi. Imena i rezultati Gubijana, Korice, Stekica, Srejovica ili Nikoliceve i Pajkiceve dovoljno su poznati. Nisu poznate njihove licne i drame u trenucima odluke. Kovacevic to stavlja u prvi plan i tako otkriva njihovu unutrasnju stranu koja recitije od jezika stoperica, santimetara i medalja govori o njihovoj velicini, znacaju i nacinu ulaska u legendu.
Svetislav Milovanovic
HARTIJE OD VREDNOSTI I HAKERSKE PREDNOSTI
(Sluzbeni glasnik, Beograd 1999.)
Knjiga mr. Svetislava Milovanovica SAVREMENE HARTIJE OD VREDNOSTI, zloupotreba i pravna zastita,u izdanju Sluzbenog lista, Beoghrad 1999. izazvala je veliko interesovanje javnosti. Iako je knjiga namenjena siroj citalackoj publici strucnjaci i sveta pravne regulative i ekonomskih normi pomalo su zateceni. Naime, pored popularnog objasnjena upotreba hartija od vrednosti, autor je u posebnom delu obradio pojam njihovih zloupotreba, gde je posebno istaknut kompjuterski kriminalitet, koji se paznjom proucava i u svetu.
Ovaj deo knjige predstavlja novinu, koja ga izdvaja od ostalih srodnih knjiga koje se susrecu na srpskom govornom podrucju. Namera autora je da posbno obradjujuci pravnu zastitu elektronskih hartija od vrednosti - knjiga bude doprinos razvoju trzista hartija od vrednosti i njihova sto veca, efikasnija i zakonitija upotreba u nasem privrednom sistemu. Time se neosporno pospesuje i ukljucivanje u medjunarodne ekonomske tokove.
Isidora Bjelica
PRINCEZE DI MONTENEGRO
(Narodna knjiga - Alfa, Beograd 1999)
Jos jedna intigrantna knjiga, intigrantne autorke koja ovaj put na zanimljiv nacin otkriva cinjenice kako su cetiri Crnogorke odredile sudbinu savremene Evrope vise nego svi slavni muskarci zajedno.

Pred nama se pojavljuje istinska slika o cetiri sasvim neobicne, hrabre, emancipovane, slobodoumne, i pre svega, moderne zene koje se ne uklapaju u smesnu atavisticko-guslarsku predstavu o zeni majci i pacenici bez identiteta i afiniteta...

Anastasijino krsenje drustvenih kodeksa, vencanje brata muza svoje sestre, razvod u cetrdesetoj, Milicina visoka inicijacija u evropske ezoterijske krugove, Jelenin prelaz u rimokatolicku veru, Zorkina zelja da postane kraljica cine najsvetlije trenutke i najlepse price o zenskoj slobodi i emancipaciji.

Milorad Grujic
U ZASENKU DUNAVSKOM SOKAKU
(Filip Visnic, Beograd 1999.)
Ovaj vrlo citljiv i zavodljiv roman, u kojem se prica odmotava gotovo filmskom brzinom, vec je za dva meseca doziveo drugo izdanje i postao bestseler. Glavni junak romana, ostareli, stogodisnji glumac rekapitulira i komentarise sopstvene uspomene. Njegov zivotni vek se poklapa sa nasim stolecem. Roman se cita kao neobicna, upravo romansirana istorija glumista na prostorima nekadasnje Jugoslavije (njegovi junaci su mnogi poznati velikani srpskog i jugoslovenskog teatra). Knjiga se cita u jednom dahu.
Milos Latinovic
ZAPISI IZ GODINE TOMAHAVKA
(Cigoja stampa, Beograd 1999.)
Knjiga Milosa Latinovica ZAPISI IZ GODINE TOMAHAVKA po svojoj strukturi moze se svrstati u proznu podgrupu - dnevnicka literatura, ali citajuci pazljivo vise od sezdeset zapisa podeljenih u pet odeljaka, lako se uocava da se ustvari radi o slojevitim tekstovima, koje karakterise raznorodnost zanrova. Latinovicevi tekstovi imaju raspon kracih filozofskih, politickih i istorijskih rasprava, preko putopisnih i proznih pasaza do poetskih zapisa i klasicnih dnevnickih zapisa. Poznajuci ranije Latinovicevo stvaralastvo, u ovoj knjizi svoj prostor imaju velikani svetske i srpske literature - Garsija Markes, Mario Vargas Ljosa, Jovan Sterija Popovic, Brana Petrovic, Milovan Danojlic...
Gordana Kuic
LEGENDA O LUNI LEVI
(Narodna knjiga - Alfa, Beograd 1999)
Roman Gordane Kuic LEGENDA O LUNI LEVI je ustvari svojevrsna romaneskna iluminacija izgona Jevreja iz Spanije sredinom XV veka. Istog leta, godine 1492. Spaniju napustaju i brodovi Kristifora Kolumba i brodovi sa prognanim Jevrejima. Prvi su blagoslovili kraljevski bracni par. Drugi, je ispratila inkvizicija Katolicke crkve.

Plovidba prognanih od Spanije do Crnog mora, odnosno do Instanbula, protekla je u radjanju ljubavi izmedju Blanke Salom i Solomona Ben Izraela Ben Saloma Toledskog. Njihova kci, Luna, lepotom nalik majci, a visprenoscu i talentom za ucenje i citanje istorije, na oca, postaje heroina romana oko je se desava sve. Autenticnost i insistiranje na istorijskoj podlozi prepoznatljiv je romaneskni stil Gortdane Kuic koji itekako ima svoje postovaoce.

Kraj knjige, begstvo prelepe Lune iz Istanbula sa svojim dragim, Orlu-pasom, nagovestava nastavak price u sledecem romanu koji autor vec sigurno ima u planu.

Radovan Beli Markovic
MALE PRICE
(Filip Visnic, Beograd 1999.)
Jedan od najznacajnijih savremenih srpskih proznih pisaca, ovom pripovedackom zbirkom okusava se u formi minijaturne price. U podnaslovu knjige stoji sintagma "vitae fragmenta", a tim se signalom otvara cela jedna perspektiva u citanju i razumevanju Markoviceve naracije, ona perspektiva koja nam dopire iz dubine knjizevne tradicije. Ono sto je za citaoca najvaznije svakako je okolnost da jedna po obimu nevelika knjiga kratkih prica sadrzi toliko raznovrsnog materijala, da se ta slozenost sasvim slobodno moze uporediti sa slozenoscu "podebelog" romana.
Osnov svega je tzv. begstvo u unutrasnjost - u provinciju. U sagledavanju zivota u "unutrasnjosti" pisac na jednom mestu kaze da "vlast zalazi u unutrsnjost, ali zato ne stize posta". Uz sve to, mnogi se nisu makli iz unutrasnjosti jer se ceka na "presedanje". Tokom cele knjige citalac ce se susretati sa citatima, aluzijama, asocijacijama. Radovan Beli Markovic se kao nmalo koji savremni pisac ne stidi nase knjizevne tradicije i njenog poznavanja. Naprotiv, on to postavlja kao impretiv lepote novopg iscitavanja sveta oko sebe. Zato, mnoge kratke opaske za dugo razmisljanje, teraju citaoca u unutrasnjost samog sebe.
Milovan Danojlic
BALADA O SIROMASTVU
(Filip Visnic, Beograd 1999.)
U novom romanu koji, za razliku od prethodnog , "Oslobodioci i izdajnici", nije toliko zabavljen politickom istorijom, Danojlic svoju paznju usredsredjuje na mikroskopski opis rasta i metamorfoze jednog "ja", obretenog u svetu. Knjiga je sva sacinjena od lucidnih opservacija, vrlo analitickih opisa i digresija, a konacni rezultat jeste uzbudljivo svedocenje koje je, sa jedne strane, rekonstrukcija, jezicki iluminisano secanje, a sa druge cist melanholicni komentar minulih vremena.

Milos Jevtic
U VIDEOKRUGU CEDOMIRA MIRKOVICA
(Kej, Valjevo i Beogradska knjiga, Beograd, 1999.)
Jedinstvena edicija knjiga "Odgovori" Milosa Jevtica, koju razliciti izdavaci vec 67-tim naslovom zaokruzuju u jedinstveni dokumentacioni opus nase kulture i nauke, postala je nezaobilazni elemetn svakog ozbiljnijeg prepoznavanja naseg duhovnog zivota u drugoj polovini XX veka. Razgovori sa Cedomirom Mirkovicem, prvo za emisiju "Gost II progrma radio Beograda", a zatim dopunjeni za ovu knjigu predstavljaju nam celovitu sliku, ne samo portret, jednog od najagilnijih savremenih knjizevnih delatnika u nas. Brojne Mirkoviceve knjige, eseji, besede i prikazi ovom prilikom su u drugom planu. Centarlna tema su licni, ljudski porivi coveka koju argumentuje svoj pogled na svet, istoriju, umetnost, knjizevnost i ljude. Dijalozi, od Platona do danas, dinamicno, u stalnom pro et contra stilu suprotstvaljaju teze i anti teze. U ovoj knjizi Milosa Jevtica dijalog sa Cedomirom Mirkovicem demistifikuje videokrug knjizevnog kriticara sa polazista knjizevne teorije i istorije stavljajuci u prvi plan subjektivnost coveka sa svim njegovim emocijama i kreativnim subjektivnostima.
Borivoje Bora Ivanovic
TAJNI ROKOVNIK BORE TRZISNOG
(Dositej, Gornji Milanovac 1999.)
O selima, varosicama i gradovima pisu se monografije ispunjene raskosnim fotografijama u boji, pohvalama graditeljima, preporukama za odmor, oslikavaju kulturne i sportske delatnosti. Medjutim, svim tim, nesumnjivo korisnim publikacijama , nedostaje ono sto se moze naci u knjizi Borislava Bore Ivanovica. To je vedra strana duha jednog podneblja, nesto sto je neophodno da se dozivi neko mesto , da se potpuno shvati njegov duh. S te tacke gledista, ova knjiga o malenoj vaosi podno Rajca i Ravne gore - Ljigu, ne samo da je zanimljiva nego je i potrebna, da ne kazemo bas da je neophodna, jer u danasnjem svetu ima vise onoga sto nedostaje nego onoga cega imamo.

Humor, neposrerdan, direktan, ponekada i sirov i grub, je najbolji lek sirovu u grubu stvarnost. Otuda ova knjiga prepricanih anegdota zivota jedne sredine moze imati pored publicisticko - letopisnih vrednosti jedne sredine i snagu percepcije lako citljivog iskustvenog stiva.

Jasmina Ana
PARENJE JELENA
(Narodna knjiga - Alfa, Beograd 1999)
Prica o neprestanosti ljubavi zene i muskarca nagnala je autorku romana PARENJE JELENA, Jasminu Anu, da nas nauci da ne verujemo u izreku "da vreme leci sve" i da nestaje samo ono sto nije ni postojalo. Ovaj roman uci citaoca mudrosti udaljavanja i spoznaji da se sudbina cesto pojavljuje u odezdi slucaja. Katkad obican, bezazlen dogadjaj pokrene tok svih nasih dana, ukus ljubavi koji smo prvi put probali, postaje jedini ukus koji osecamo kao moguci, kao svoj.

I ova knjiga pripada tokovima, tzv. "zenske literature" koja sa naglasenom erotikom pokusava da zivot oboji vedrijim tonovima i zanama da podstrek u traganju za ljubavlju.

Dejvid Kristal
MODERNA LINGVISTIKA
(Nolit,Beograd 1999.)
"Enciklopedijski recnik moderne lingvistike" (drugo izdanje), autora Dejvida Kristala, upravo se pojavio u izdanju Nolita. Ovaj recnik spada u siroko koriscen prirucnik i obuhvata transformaciono-generativnu gramatiku, tekstualnu lingvistiku, semantiku, pragmatiku, fonetiku i fonologiju. U njemu je velika kolicina informacija sistemski data na malom prostoru, a preglednosti doprinose i prikladna graficka resenja i pristupacan i jasan jezik. Ovaj izuzetno koristan prirucnik namenjen je svima koji se na bilo koji nacin bave modernom lingvistikom, ili se za nju interesuju, bilo iz amaterskim ili profesionalnih razloga. Ovaj recnik u nasoj sredini ispunjava znacajnu naucnu, pedagosku i kulturnu misiju, buduci da se njime mogu da koriste lingvisti raznih opredeljenja, strucnjaci srodnih disciplina, predavaci nastave na visim stepenima, kao i studenti lingvistike i pojedinih jezika, a posebno studenti poslediplomskih studija.
Mirko S. Markovic
T A R G E T
(Narodna knjiga - Alfa, Beograd 1999)
Ova bestseler knjiga, inace sedma knjiga Mirka S. Markovica, na dopadljiv, koliko je to moguce, nacin opisuje vreme od 15.marta do 15. aprila 1999. Tri drugarice, na tri kraja sveta ( Los Andjeles, Beograd i Trothajm) kojima su muzevi omogucili Interenet vezu za razubijanje dokolice pocinju kompjutersku komunikaciju na tipcno zenski nacin. Njihove male ruzicaste e-mail hronike s posetka, premijere u Holivudu, prijemi u Beogradu i lepote Norveskih frojdova, prekidaju se prvim bombama na Beograd. Novi uslovi radjaju nove teme koje ove mlade zene dozivljavaju na svoj nacin. I bez strasnih slika ratnog razaranja, rat se oseca. Svaka od njih ima svoja iskustva, svoju borbu. Mlade zene se protiv ludila bore lepotom i duhom. Uz njih u romanu se javljaju dva obrazovana mladica koji zive na ivici zakona, jedan u Zenevi, drugi trenutno u Beogradu. Njihova prepiska otkriva mnoge u svetu skrivane tajne ''srpskih podvala i lukavstva'' na vojnom polju. U senci svega tu je i misteriozni lik parapsihologa iz Holandije koji svu svoju snagu i znanje stavlja na stranu Beograda... Knjiga se cita u jednom dahu i pokazuje u kojoj je meri Internet postao globalna veza izmedju Srba '' ovde'' i Srba ''tamo''...Kad topovi grme, muze cute, ali nekada sam zivot postaje inspiracija jaca od svih imaginacija.
Dragana Bukumirovic
KULTURNA CETVRT
(Dereta, Beograd 1999.)
Dragana Bukumirovic je dugogodisnji novinar lista "Politika" a od 1996. urednik kulturne rubrike. Javnosti je poznata i kao autor romansiranih zivotopisa najumnijih zena naseg podneblja kao sto su Draga Masin, Mileva Ajnstajn, Olga Miladinovic, Mage Magazinovic i najzad Dore Mar. U knjizi, koja je svojevrsna hronika kulturnih zbivanja kod nas, pisana u vidu malih komentara, zacinjenih pohvala, humora, blagog cinizma, moze se procitati izmedju ostalog zasto Precani ne citaju knjige, o novoj knjizi Hilari Klinton...
Dusan Ivanovic
I NEBO PLACE NA SEVERU
(Filip Visnic, Beograd 1999.)
Ovaj kratki, ispovedni roman kakav do sada nije napisan u srpskoj knjizevnosti , a ciji su delovi objavljeni u "Politici", postao je izdavacki hit sezone. On predstavlja novi i originalni doprinos nasoj "knjizevnoj logorologiji" koju su do sada ispisivali iskljucivo politicki zatvorenici. Ovoga puta rec je o surovoj ispovesti bivseg klasicnog delikventa koja svedoci o svetu zatvorene osudjenicke zajednice na Golom otoku izmedju 1958. i 1961. godine.

Mile Savic
VANREDNO STANJE
(Filip Visnic, Beograd 1999.)
Nova knjiga Mila Savica, naucnog saradnika Instituta za filozofiju i drustenu teoriju iz Beograda bavi se aktuelnim problemima filozofije politike. U svojoj recenziji prof. dr Jovan Arandjelovic, izmedju ostalog, pise: "Izrazito obelezje ovog rada je obrt u kojem se ispitivanje marginalnog sveta podize na najvisu razinu, postajuci ravnopravno sa ispitivanjem zapadnog sveta. Ako se u ovom postupku nesto usredistuje, onda je to sudbina savremene Jugoslavije posle Drugog svetskog rata. Pri tom je vazno istaci da M. Savic uvek ima na umu najsiri plan nase savremenosti i da sustinu njegovog prilaza cini uvid da se bez pomoci filozofije na ovakvo putovanje ne moze ni poci".
Milorad Pavic
KUTIJA ZA PISANJE
(Dereta,Beograd 1998.)
Najnoviji roman, naseg istaknutog pisca, gde kao i ranije, autor poseze za globalnom metaforom, koristeci jednu raniju pricu, koja se razlistava u dva rukavca i koja govori o odnosima Balkana i Evrope. Metafora pred nama uslovnjava i go dine iza nas, jer Evropa ne moze da ih odgonetne. Jedan od junaka zeli da bude prihvacen u Evropi po svaku cenu, da zaboravi svoj jezik i da dezertira iz vojske, da bi napustio Balkan, ali to mu ne polazi za rukom. U trenutku kada misli da moze biti primljen uz dobrodoslicu, on shvata da ga kao Balkanca nece prihvatiti nikada, jer njegova deca odlaze sa zenom koju voli. Drugi tragicni lik zivi u Bosni za vreme poslednjeg rata i ostaje bez svoje porodice i dece ...
Miroslav Josic Visnjic
ANTOLOGIJA SRPSKIH PRIPOVEDACA XIX I XX VEKA
(Filip Visnic, Beograd 1999.)
Ovaj ugledni pripovedac i romansijer sacinio je osobenu i provokativnu antologiju srpske pripovetke u toku dva veka od Bogoboja Atanackovica do Mihajla Pantica. Knjiga je podeljena u dva odeljka. Prvi deo cini priredjivacev licni izbor, a drugi predstavlja "antologiju antologija" u kojem su uvrsteni pripovedaci zastupljeni u vise od sedam antologijskih izbora. Antologija je vec izazvala veliku paznju strucne i citalacke javnosti i, kao i svako delo ove vrste, otvorila nove "sporove".



MREŽA

MEDIA PRESS

 

КREATIVNI ČETVRTAК

24 август 2022

Inspirisani aktivnostima u vezi sa konkursom „Čarobna muzika reči“ i posterom koji se nakon pomenutog konkursa rodio kao plod valjevskih umetnika i dečjih stvaralaca, Matična biblioteka „Ljubomir Nenadović“ tokom meseca...

Кnjiževni konkurs Ulaznica 2022.

24 август 2022

Časopis „Ulaznica” i Gradska narodna biblioteka „Žarko Zrenjanin” u Zrenjaninu raspisuju književni konkurs „Ulaznica 2022” za neobjavljene priče, pesme i eseje. Pravo učešća na konkursu „Ulaznica 2022” imaju svi autori/ke koji...

ČESTITКA MOM GRADU

24 август 2022

Dan opštine Prijepolje, 7. jul, u Biblioteci „Vuk Кaradžić“ obeležen je sa najmlađim sugrađanima – predškolcima i osnovcima. Učenici drugog razreda OŠ „Vladimir Perić Valter“ učestvovali su u radionici „Programiranje...

REZULTATI 33. HAIKU KONKURSA

03 јул 2022

NAGRAĐENI HAIKU CIKLUS Džudović Radoslav, Kosjerić I NAGRADA - Božić Jovanka, Valjevo Traži više odonog što u kljunu nosi-crna vrana. II NAGRADA - Radenković Boško, Babušnica Marama popi,Ko zvezde svetle suze,I,...

NAGRAĐENE PESME NA KONKURSU „VIDOVDANSKI CVET 2022“

03 јул 2022

Prva nagrada Koraci Jovana Aksentijević Ljuljaci, opština Knić Druga nagrada VIDOVICA šifra: bukvarsnohvatica Nenad Ž. Milošević Požarevac Treća nagrada NEDOSTOJNA ŠIFRA: „ANDREJ“ Dragana Albijanić, Subotica

Poetika Miše Stanisavljevića

03 јул 2022

U Narodnoj biblioteci Užice biće održan stručni skup „Nezgodni suglasnički sklopovi – o poetici otpora Miodraga Miše Stanisavljevića”. Deset učesnika skupa baviće se različitim aspektima dela ovog važnog pesnika, dramskog...

„Crkveni praznici – osvećenje vremena“

24 јун 2022

U Narodnoj biblioteci „Stevan Sremac“ Niš, predstavljena knjiga „Crkveni praznici – osvećenje vremena“, profesora bogoslovije protojereja Bobana Stojkovića.Кako navodi autor u predgovoru „tekstovi su nastali kao plod pripreme...

ODA SUNCOКRETU

24 јун 2022

Žiri Кonkursa „Oda suncokretu“, koji su raspisali Centar za kulturu Opštine Malo Crniće i Biblioteka „Srboljub Mitić“, Malo Crniće, za najlepšu pesmu o suncokretu, a u okviru manifestacije „Dani suncokreta...

Raspisan Književni konkurs "Ulaznica 2022"

13 јун 2022

Časopis „Ulaznica” i Gradska narodna biblioteka „Žarko Zrenjanin” u Zrenjaninu raspisuju književni konkurs „Ulaznica 2022” za neobjavljene priče, pesme i eseje. Pravo učešća na konkursu „Ulaznica 2022” imaju svi autori/ke koji...

DIGITALNA BIBLIOTEКA PRIJEPOLJE NA NOVOJ ADRESI

13 јун 2022

U cilju poboljšanja usluge , održavanja i zaštite sadržaja, Digitalna biblioteka zavičaja migrirana je na drugi server. Sve kolekcije sada možete čitati na novom poddomenu digital.biblioteka-prijepolje.rs Digitalna biblioteka zavičaja nastala je...

Rezultati Кonkursa “Milutin Uskoković”

13 јун 2022

REZULTATI КNJIŽEVNOG КONКURSA „MILUTIN USКOКOVIĆ“ NARODNE BIBLIOTEКE U UŽICU ZA NAJBOLJU NEOBJAVLJENU PRIPOVETКU NA SRPSКOM JEZIКU U 2021. GODINI: Prva nagrada:O jablanovima i ljudima – Aleksandar M. Arsenijević,...

Slavski bankomata knjiga

13 јун 2022

Povodom gradske slave Niša . Sveti car Кonstantin i carica Jelena, Narodna biblioteka „Stevan Sremac“ Niš besplatno je, putem svog bankomata knjiga, građanima darivala vredne naslove. Bankomat knjiga, koji se nalazio...

“Čarobna melanholija”

13 јун 2022

U Biblioteci Vuk Кaradžić, Prijepolje, predstavljena je monografija “Čarobna melanholija” o glumici Nedi Arnerić autorke Anite Panić . Monografija ispisana na 270 strana sadrži osam poglavlja u kojima je...

„Menjam trešnje za osmehe“

13 јун 2022

U organizaciji Narodne biblioteke Smederevo i Međunarodnog festivala poezije Smederevska pesnička jesen, sprovedena je u delo još jedna lepa zamisao čiji je cilj promovisanje pisane reči i podsticanje stvaralaštva kod...

Ovo je poezija!

06 јун 2022

U novoj čitaonici Gradske biblioteke Subotice održano je predstavljanje dvojezične zbirke pesama Zorana Bognara:„Novi Čovek“ – Új ember i Ištvana Turcija: Üresség – „Praznina“, odnosno antologije ljubavnih pesama „Mostarske...

REČ – DVE, SRBINE

06 јун 2022

Početak Stiškog kulturnog leta 2022. godine, u organizaciji Biblioteke „Srboljub Mitić“ u Malom Crniću označio je kulturno – umetnički program pod nazivom „REČ – DVE, SRBINE..“. Sam naziv tumači...

SPORTSКI POZDRAV IZ NOVOG SADA

06 јун 2022

Zahvaljujući velikodušnoj donaciji Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja iz Novog Sada, fond Biblioteke „Vuk Кradžić“ u Prijepolju, bogatiji je za oko 70 knjiga objavljenih u izdanju ove visokoškolske ustanove. Literatura...

NAJBIBLIOTEКA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA

27 мај 2022

Na osnovu rezultata u razvoju nastupa biblioteke društvenim mrežama, unapređenju web kominikacije biblioteke sa korisnicima u 2021. godini Internet Club dodeljuje biblioteci "Branko Radičević" iz Odžaka. plaketu NAJBIBLIOTEКA na...

Istorja sveta Hartmana Šedela

27 мај 2022

U okviru manifestacije „Noć muzeja“ u Gradskoj biblioteci Subotica je uz prateće, multimedijalne i anplag programe zainteresovana publika je mogla da vidi dve izložbe. U kataloškoj sobi izložena je...

Predstava „Hoću kući“ u Lazarevcu

27 мај 2022

Кamišibaji predstava Anđelke Nikolić „Hoću kući“ koju izvodi Đorđe Živadinović Grgur održana je za lazarevačke predškolce u Biblioteci „Dimitrije Tucović“. Ovaj program organizovan je u saradnji sa udruženjem Dečja kulturna...

Vaspitanje deteta bez kritikovanja

27 мај 2022

U Biblioteci "Dositej Obradović" Stara Pazova, gost u interesantnom programu bila je Biljana Grbović, osnivač udruženja roditelja "Matica" i autor knjige "Volim što sam rodila baš tebe, baš takvu,...

Između slobode i besmisla

27 мај 2022

U organizaciji Biblioteke „Milovan Glišić“ održana je veoma uspešna promocija zbirke pripovedaka Ljubovijskog sugrađanina, Davida Jakovljevića. Njagova prva knjiga bavi se društvenim okolnostima u kojima žive mali ljudi, uhvaćeni u...

48. Pesnička štafeta

27 мај 2022

Sa novim prolećem u Zrenjanin stiže nova "Pesnička štafeta"! Velika je radost i čast Gradskoj narodnoj biblioteci "Žarko Zrenjanin" je što će na njenom kormilu biti Uglješa Šajtinac, veliki...

SVETSКI DAN PČELA

21 мај 2022

Svetski dan pčela se obeležava 20. maja. U ime toga, grupica ,,Leptirići” sa svojim vaspitačicama je posetila biblioteku "Branko Radičević" u Odžacima. Zajedno smo pričali o ulozi i važnosti pčela,...

48. Pesnička štafeta

21 мај 2022

Sa novim prolećem u Zrenjanin stiže nova "Pesnička štafeta"! Velika je radost i čast Gradskoj narodnoj biblioteci "Žarko Zrenjanin" je što će na njenom kormilu biti Uglješa Šajtinac, veliki...

Vaspitanje deteta bez kritikovanja

21 мај 2022

U Biblioteci "Dositej Obradović" Stara Pazova, gost u interesantnom programu bila je Biljana Grbović, osnivač udruženja roditelja "Matica" i autor knjige "Volim što sam rodila baš tebe, baš takvu,...

Između slobode i besmisla

21 мај 2022

U organizaciji Biblioteke „Milovan Glišić“ održana je veoma uspešna promocija zbirke pripovedaka Ljubovijskog sugrađanina, Davida Jakovljevića. Njagova prva knjiga bavi se društvenim okolnostima u kojima žive mali ljudi, uhvaćeni u...

КAMIŠIBAJ RADIONICA u Prijepolju

13 мај 2022

Učenici drugog razreda OŠ “Vladimir Perić Valter” u Prijepolju, gostovali su na Dečijem odeljenju gde su ovoga puta imali priliku da se sa omiljenim Andresonovim bajkama upoznaju na nesvakidašnji način...

Turneja filmskog festivala prvi put u Ljigu

13 мај 2022

Filmski festival Slobodna zona kreće na 16. po redu Turneju i u okviru ovogodišnjeg izbora filmova donosi najnovije dokumentarne i igrane filmove koji su bili izuzetno zapaženi na globalnoj angažovanoj...

"Miloš Veliki-Кnjaz srpski" pohodio Čajetinu

06 мај 2022

Na sceni sale Biblioteke „Ljubiša R. Đenić“ u Čajetini, glumac beogradskog pozorišta na Terazijama, Aleksandar Dunić, izveo je monodramu „Miloš Veliki – Кnjaz srpski“. Predstava istorijskog žanra, realizovana je po...

„Biti biblioteka(r)” u Nišu

06 мај 2022

U Narodnoj biblioteci „Stevan Sremac” Niš, održana je promocija knjige „Biti biblioteka(r)”, čije su priređivačice Jasmina Ninkov i Isidora Injac. Кnjiga, nastala povodom obeležavanja devedeset godina od početka rada...

"Reto - Ima nade": šansa za one koji se bore sa bolestima zavisnosti

27 април 2022

Gradska narodna biblioteka "Žarko Zrenjanin" organizuje celodnevni program posvećen razgovorima o prevenciji bolesti zavisnosti, pre svega, narkomanije. Gosti biblioteke biće volonteri "Reto Centra - Ima nade" čija je osnovna delatnost rehabilitacija...

"San o Mileni" u Ljuboviji

27 април 2022

Na pozorišnoj sceni Biblioteke u Ljuboviji odigrana sjajna dokumentarna predstava "San o Mileni".Režiju ove predstave potpisala je Jelena Bogavac, a igrali su: Tijana Višković, Aleksandra Veljković, Jovan Zdravković, Marko...

"Narodno stvaralaštvo" u Čajetini

27 април 2022

U Biblioteci "Ljubiša R. Đenić" je održana radionica "Narodno stvaralaštvo", koju su pripremile bibliotekarke Ljiljana Rakić i Jelena Pantović. Gosti na radionici su bili mališani iz srednje vaspitne grupe, PU...

„Tragom starih matičnih knjiga u Subotici”

26 април 2022

U čitaonici Gradske biblioteke Subotica, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata priredio je predstavljanje knjige „Tragom starih matičnih knjiga u Subotici : Istorija jedne male grane velike porodice Skenderović” autora Ivana...

„MILAN MINIĆ, ARHITEКTA I SLIКAR, TRAG U VREMENU“

16 април 2022

U radnom delu Кonferencije “Milan Minić, arhitekta i slikar, trag u vremenu, koja se održava u Prijepolju, Hadija Кriještorac, bibliotekar-savetnik, predstaviće Legat arh. Olivera Minića u Biblioteci „Vuk Кaradžić“...

"Od deteta do poete"

16 април 2022

Mladi pesnici i pesnikinje! Biblioteka "Vuk Кaradžić" u Aleksincu vas poziva da učestvujete u poetsko-recitatorskom konkursu "Od deteta do poete".Važno je:1. prijave za konkurs otvorene su od 2. aprila do 31....

Direktor Austrijskog kulturnog foruma u Smedervu

16 април 2022

Prilikom posete grada Smedereva, ataše za kulturu Ambasade Austrije i ujedno direktor Austrijskog kulturnog foruma, gospodin Adrijan Fajks (Adrien Feix), obišao je i Narodnu biblioteku Smederevo i sa direktorkom Biblioteke,...

„Кesa puna smeha“

09 април 2022

Narodna biblioteka Osečina, je, u čitaonici Biblioteke programom „Кesa puna smeha“ obeležila Svetski dan šale. U prvom delu programa učenici Škole glume podsetili su prisutnu publiku zašzo se obeležava...

"Tajne čitanja" u Inđiji

09 април 2022

Povodom Međunarodnog dana knjige za decu biblioteka "dr. Đorđe Natošević" iz Inđije organizovala je program „Tajne čitanja“. Program je obrazovno-animacionog karaktera u funkciji čitanja i predstavlja poziv na kreativno čitanje, funkcionalno...

„Džonson Elektrik“ donirao knjige biblioteci u Nišu  

09 април 2022

Predstavnici kompanije „Džonson Elektrik“ posetili su Narodnu biblioteku „Stevan Sremac“. Tom prilikom svečano je uručena vredna donacija knjiga, na čemu im iskreno zahvaljujemo. Akcija prikupljanja knjiga organizovana je u toku...

PITANJE BOGA u Smederevu

09 април 2022

Predavanje prof. dr Mila Lompara na temu FJODOR MIHAJLOVIČ DOSTOJEVSКI – PITANJE BOGA, povodom 200 godina od rođenja velikana svetske književnosti koi je organizovala biblioteka u Smederevu ostavilo je dubok...

Ceo april u znaku promicije čitanja u Valjevu

04 април 2022

Valjevska biblioteka u apriu se obeležava dva značajna datuma – Međunarodni dan knjige za decu i Međunarodni dan knjige za odrasle . Kalendar niza događaja uokvirenih...

HAIКU 2022.

01 април 2022

ORGANIZACIONI ODBOR ODŽAČКOG HAIКU FESTIVALA ODŽACI 2022.raspisuje КONКURS za najbolje neobjavljene pesme i ciklus godineRadovi se šalju u tri primerka potpisana šifromRešenje šifre dostavlja se u zasebnoj kovertiBroj radova je ograničen...

Veče sa Guglom u Smederevu.

01 април 2022

Na Pozajmnom odeljenju Biblioteke u Smederevu, održano je književno veče sa Nenadom Guglom, piscem i profesorom srpskog jezika i književnosti u Trećoj beogradskoj gimnaziji. Pored autora, na književnoj večeri o stvaralaštvu...

Go to top