У препуној сали Народне библиотеке Стефан Првовенчани представљена је књига - Мементо мори, аутора Петра Јекнића, психолога и психотерапеута из Краљева.
Када бисмо сваки дан били свесни тога да смо смртни, да ли бисмо другачије живели? Зашто већина људи оболелих од тешких болести није задовољна животом који је водила? Да ли се ови пацијенти осећају подржани у здравственом систему, не само медицински него и психо-социјално? Ово су само нека од питања отворених на представљању књиге  - Мементо мори, психолога и психотерапеута из Краљева Петра Јекнића. Књигу је објавила издавачка кућа "Легенда" из Чачка.

Јекнић је књигу написао на основу скоро четворогодишњег искуства пружања психолошке подршке пацијентима оболелим од болести које битно утичу на квалитет и дужину живота, углавном су то били оболели од карцинома, као и њиховим породицама. О томе колико је био значајан и занимљив Јекнићев пионирски рад, као и о пажњи коју је изазвала књига, говори велики број посетилаца који су дупке испунили Дечје одељење библиотеке "Стефан Првовенчани".

На промоцији су, осим аутора, говорили примаријус др Периша Симоновић, психијатар у Институту за јавно здравље "Батут", др Верица Ђукић из краљевачког Завода за јавно здравље, Весна Бонџић из Женског центра Милица у Врњачкој Бањи и Радмила Весковић, новинарка. Сви су се заложили да психолошка подршка постане саставни део терапије пацијената оболелих од тешких болести, од тренутка саопштавања дијагнозе до последње, терминалне фазе болести.

Иако је поднаслов књиге "Приручник за психологе у палијативној медицини", "Мементо мори" није намењена само стручној јавности, већ и онима који болују од тешких болести, излеченима, члановима њихових породица, медицинским радницима, као и широј јавности. Писана је јасним и концизним стилом, једноставним и кратким реченицама и терминологијом коју може да разуме и шира читалачка публика. Конкретни примери из рада са пацијентима нису описани са патетиком, већ да поткрепе психолошку анализу, закључке и препоруке које аутор износи.

Овај догађај су музичким нумерама улепшали млади виолинисти, ученици музичке школе "Стеван Мокрањац" Огњен Вујанац и Александар Илијовски, у класи професорки Роксанде Вујанац и Анушке Николић.

12. јануар 2018.